22.10.2019

ASO 1.OSB’Yİ ZİYARET EDEN RUS HEYETTEN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Rusya Devlet Başkanı Putin'in yatırımlar için atadığı Artur Niyazmetov Başkanlığı'ndaki Merkez Rusya Yatırım Konseyi Heyeti, Merkez Rusya'nın yatırım potansiyeli ve sunulan avantajlar hakkında bilgi vermek üzere ASO 1.OSB’yi ziyaret etti. Rus heyeti tarımdan elektroniğe, kimyadan turizme, lojistikten inşaata küçüklü büyüklü 12 ayrı sektörde 208 proje hakkında yatırım olanakları, teşvikler, kolaylıklar, öncelikler konusunda Bölge sanayicilerine bilgiler verdi.

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Merkez Rusya Yatırım Konseyi Eş Başkanı Artur Niyazmetov ve beraberindeki Rus yetkililer, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Bölge Müdür Yardımcısı Kamil Sunal ve Bölgede yer alan işletmelerin temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Tütek, Rus heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuk heyete Türkiye ekonomisi ve ASO 1.OSB hakkında bilgiler verdi.   Ankara’nın başkent olmasının yanında önemli bir sanayi şehri haline geldiğini belirten  Tütek; ‘‘Ankara son yıllarda teknolojinin yoğunlaştığı, katma değerli ürünlerin üretildiği ve ihraç edildiği önemli bir cazibe merkezi haline geldi. ASO 1.OSB ülkemizin en iyi yönetilen ve en kurumsal OSB'lerinden birisi olup, ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu ziyaretten sonra temenni ediyorum ki ülkelerimiz arasında hem ticari ilişkiler hem de dostluk ilişkileri biraz daha gelişmiş olur. 12 ayrı sektörde 208 projeyi detaylı inceleyerek Bölge sanayicilerimize aktaracağız. Rus işadamlarıyla yeni ortaklıklar ve iş birlikteliklerinde buluşmak bizleri de mutlu edecektir” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 2024 stratejik hedeflerinin belirlendiğini ifade eden Başkan Niyazmetov,"Bu hedeflerin temelinde ekonomi ve sosyal alandaki en önemli 12 sektöre yönelik ulusal 208 proje geliştirildi. Bu projelerin gerçekleştirilmesi için yüzlerce milyar dolarlık yatırım yapılacak.  Türk yatırımcılar için ülkemizde hemen her sektörde fırsatlar bulunmaktadır. Bu fırsatlardan yararlanmak üzere sizlerin önderliğinde Ankaralı iş adamlarını ülkemizdeki yatırım imkanlarını görmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra konuk heyet benzer sektörlerde üretim yapan Ankaralı sanayicilerle bir araya geldiler. Heyet daha sonra bölgede yer alan Hidromek ve Arçelik işletmelerinin fabrikalarını gezerek Ankara sanayisini yakından tanıma fırsatı buldu.

12 sektöre yönelik ulusal 208 proje;
PROJELER-KATALOGU.pdf

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top