Eğitim Kurumlarımız

Anaokulu

Bölgemiz anaokulu binası 900 m²  zemin oturumuna sahip betonarme prefabrik karkas binadır. Binanın dış cephesine ısı yalıtımlı alüminyum doğramalar ile ısı yalıtım üzeri alüminyum kompozit panel giydirilmiştir. Sınıflar yerden ısıtma sistemi ile ısıtılmaktadır. 36-66 ay arası 125 çocuk kapasitesine göre projelendirilmiştir.

Anaokulu Binasında;

 • 3-6 yaş grubu için 4 adet 38’er m²’lik sınıflar,
 • 3 adet 30’ar m²’lik Atölye sınıfları,
 • 2 adet 63 m²’lik Çok Amaçlı Salon,
 • Sınıflar arasında 112 m²’lik Koridor,
 • 62 m²’lik Giriş Holü ile 23 m²’lik İdari odaları bağlayan koridor,
 • Müdür Odası,
 • Müdür Yardımcısı Odası,
 • Memur Odası,
 • Veli görüşme Odası,
 • Öğretmenler Odası,
 • WC’ler,
 • Mutfak,
 • Sistem Odası,
 • Eğitim, Oyun Araç ve Gereçleri Depoları bulunmaktadır.

Binanın ön tarafında 500 m² asfalt kaplı otopark alanı ile bina çevresinde etrafı tel çit ile çevrili 1500 m² yeşil alan bulunmaktadır.Okulun Adı: ASO 1. OsB Anaokulu
Tel: +90 312 267 18 08 
Fax: +90 312 267 18 09
Adres: ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi, ASO Bulvarı No:9 Sincan / ANKARA

ASO Teknik KolejiASO Teknik Koleji, Türkiyede ilk defa bir Organize Sanayi Bölgesinin sahip olduğu Özel Meslek Lisesidir.Burada eğitim Bölgemiz ile ASO Eğitim Vakfı arasında yapılmış işbirliği protokolü doğrultusunda sürdürülmektedir.ASO Teknik Koleji, 26.000 m2 arsa üzerine 15.600 m2 kapalı alanı 24 derslik ve bölümlerin ihtiyacı kadar atölye ve laboratuvar, resim, müzik atölyeleri ve spor salonundan oluşan bir eğitim kompleksidir. 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında açılmıştır.

Öğrenciye sağlanan imkanlar:

 • Bütün öğrencileri burslu okutulmaktadır. (Velilerden ücret alınmıyor.)                                  
 • Tam donanımlı sınıflar,                                                                                                                      
 • Son teknoloji atölye ve laboratuvarlar,
 • Yurtdışı dil eğitimi, staj imkanı,                                                                                                         
 • Ulusal ve uluslararası fuarlara katılma,
 • Gerçek iş ortamında mesleki eğitim,                                                                                            
 • Yurtdışı kardeş okul projesi,
 • Mesleki gelişim ve inovasyon merkezi, robot atölye çalışmaları,                                              
 • Bölgede bulunan fabrikalarla iş birliği,

Anadolu liseleri fen kolu programı uygulanmakta olup mezun olan öğrenciler istediği üniversite ve lisans programlarına
gidebilmekte, kendi alanları ile ilgili bölümleri seçtiğinde ek puan uygulanmaktadır.

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler:

 • Bölge sanayicileri ile söyleşiler,                                                            
 • Sanatsal ve sportif faaliyetler,
 • Özgüven ve özsaygı kazandırmaya yönelik faaliyetler,                  
 • Ekip çalışması ve takım ruhu kazandırmaya yönelik faaliyetler,
 • Resim ve müzik atölye çalışmaları Eğitim Kadrosu,

274 öğrenci bulunan Kolej de; 1 müdür, 2 Müdür Yardımcısı, 19 öğretmen, 2 Memur ve 3 Hizmetli görev yapmaktadır.
Okulun Adı: Aso Teknik Koleji
Tel:  +90 312 267 56 56
Fax: +90 312 267 56 62
Adres:  ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi, Erkunt Caddesi No:1 Sincan / ANKARA
Web: http://asotek.com.tr

SİMEP (Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi)Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası, ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi arasında 2006’da imzalanan protokol ile yürürlüğe giren OSEP(Okul Sanayi Eğitim Programları) Projemiz her yıl artan başarı grafiğiyle sanayicimizin “Nitelikli Ara Eleman” ihtiyacını karşılamış ve 2015 yılı Ağustos ayında Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan yeni bir protokolle “SİMEP(Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi)” adını almıştır. Ülkemizde sadece Bölgemizde ve OSTİM OSB’de uygulanan SİMEP; şu an ülkemizde uygulanan tek MESLEKİ EĞİTİM modeli olup, 2009’dan itibaren mezun vermektedir. SİMEP Mesleki Eğitim Sisteminin hedefi; Sanayicimizin istediği tipte elemanların sosyal yönden de geliştirilerek yetiştirilmesinin sağlanması ve insanların mesleki yeterliliklerini en iyi gösterebilecekleri alanlarda bu eğitimlerin yapılmasıdır. Bu eğitim sisteminin sonucunda; İnsanların yeteneklerine en uygun alanlarda ve teknolojinin istediği verimlilik ve kalitede, ve ayrıca sosyal yönden de yetişmiş bir birey olarak istihdam edilmeleri öngörülmekte ve bu öngörü yıllardır başarı ile gerçekleştirilmektedir. 

SİMEP’in öğrenciye kazandırdıkları

1. Kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler bir işletme ile sözleşme imzalar ve işletmenin personeli olarak eğitim alır.
2. İşletme tarafından öğrencilere asgari ücretin %30’undan az olmamak şartıyla 12 ay boyunca maaş ödenir.
3. Öğrencilerin sigorta primleri 3308 sayılı kanunda belirlenen hükümlere göre devlet tarafından ödenir.
4. Bu öğrenciler diğer orta öğrenim kurumlarının öğrencilerine sağlanan her türlü öğrencilik haklarından faydalanırlar.
5. Eğitimleri boyunca  tüm materyalleri iş elbiseleri, kırtasiye malzemeleri ve beceri eğitimlerinde öğle yemekleri karşılanır.
6. Başarılı öğrenciler eğitimlerinin 3. yılı sonunda kalfalık belgelerini alırlar.
7. SİMEP eğitimine paralel olarak Mesleki Açıköğretim Lisesi Çerçeve programı uygulanır.
8. Eğitimini tamamlayan öğrenciler personeli oldukları ve beceri eğitimi yaptıkları işletmelerde çalışma hayatına katılabilirler.

Her yıl Haziran-Temmuz aylarında Bölge Müdürlüğümüz ve Proje Okulumuz Erkunt M.E.M.’de yapılan ön kayıtlarla kabul edilen öğrenciler; önce bilgi sınavına alınmakta ve ardından hangi mesleğe ilgisi olduğunun belirlendiği “MES-YET” (Mesleki Yeterlilik Testi)ne girmektedirler. MES-YET testi sonuçlarına göre Mesleki Eğitime Uygun bulunan öğrencilerimiz hangi mesleğe el becerileri olduğunu tespit etmek amacıyla “MEBET” (Mesleki Beceri Testi)ne giren öğrencilerin Mesleki becerleride belirlendikten sonra Sanayi kuruluşlarımızın İnsan Kaynakları yetkililerinin ve uzmanların yer aldığı komisyonda Mülakata girerek SİMEP öğrencisi olmaya hak kazanmaktadırlar.

Seçilmiş ve ayrıcalıklı öğrenciler arasında yer almak ve yüksek kaliteli nitelikli eğitim almak istiyorsan;

Proje Adı : Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi
Tel:  +90 312 267 11 20
Fax: +90 312 267 14 39
Adres: ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi,Erkunt Caddesi No:5 Sincan / ANKARA

Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi1986 Yılında EML Bünyesinde Sincan Çıraklık Eğitim Merkezi adıyla açılan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi, daha sonra Ankara Sanayi Odası’nın tahsis etmiş olduğu arsa üzerine Ankara’nın ileri gelen sanayi kuruluşlarından olan ERKUNT A.Ş. tarafından MEB’ na bağışlanan ve ASO-MEKSA VAKFI - ERKUNT A.Ş. arasında imzalanan protokol gereği, her kademedeki çalışanlara eğitim verebilecek şekilde tasarlanarak 1996 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL tarafından açılmıştır. 

Kütüphane, seminer salonu, sinema salonu ve otomasyon teknolojileri laboratuarlarının yer aldığı okulda sene boyu CAD-CAM, CNC, Hidrolik Pnömatik, PLC ve İş Makineleri teknik eğitimleri ile Toplam Kalite Yönetimi, İş Güvenliği ve ilk yardım, verimliliği artırma proje eğitimleri haricinde; Oto Motor, Soğutma- Havalandırma, Ağaç İşleri, Metal İşleri, Makine, Elektrik ve Elektronik olmak üzere 8 atölyesi ve 620 öğrencisi ile faaliyetlerine devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile Ankara Sanayi Odası arasında 02.08.2006’da imzalanan protokolle merkez, OSEP ikili mesleki eğitim beceri eğitim merkezi olarak da faaliyet göstermektedir. 

OSEP beceri eğitimlerinde atölye eğitimleriyle beraber öğrencilere iş ve yaşam bilgisi eğitimi, İngilizce eğitimi, izcilik faaliyetleri, sinema ve tiyatro faaliyetleri, futbol ve satranç faaliyetleri, kitap okuma ve makale hazırlatma faaliyetleri gibi sosyal güçlendirme eğitimleri de verilmektedir. Merkezde, AB projeleri, İşkur Projeleri, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü Projeleri ve Başbakanlık DPT projeleri kapsamında Meslek Edindirme Kurs programları da uygulanmaktadır.

Okulun Adı : Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi
Tel:  +90 312 267 11 20
Fax: +90 312 267 14 39
Adres: ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi,Erkunt Caddesi No:5 Sincan / ANKARA

Hacettepe ASO 1.OSB Meslek Yüksek Okulu
Üniversite – Sanayi işbirliğiyle teknik ve mesleki eğitiminde, tüm Türkiye’ye örnek olan uygulamalardan olan Hacettepe ASO 1. OSB Meslek Yüksekokulu bölgemizde eğitime devam etmektedir. Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı, Endüstri Ürünleri Tasarım Programı, Makine Programı ve Elektrik Programı olmak üzere 4 alanda eğitim verilen okulda 2 yıl süresince toplam 6 dönem eğitim-öğretim yapılmaktadır. 1. ve 2. sınıf yaz dönemlerinde haftada 5’er gün, 2. sınıf güz ve bahar dönemlerinde de haftada 2’şer gün olmak üzere bölgemiz fabrikalarında işyeri beceri eğitimi alan öğrencilerin tamamı mezuniyetleri sonrasında işe başlamaktadır.


Okulun Adı: Hacettepe ASO 1.OSB Meslek Yüksek Okulu
Tel: +90 312 267 30 20 / 30
Fax: +90 312 267 33 38
Adres: ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi, Asora Ticaret Merkezi Sincan / ANKARA

OTEM ( Otomasyon Teknolojileri Uygulama Merkezi )Otomasyon Teknolojileri Eğitim ve Uygulama Merkezi “Endüstriyel Otomasyon” alanında uygulamalı eğitim veren ülkemizin sayılı merkezlerden biridir. Merkez, 2002 yılından bu yana faaliyetini sürdürmektedir. Merkez faaliyetleri Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası ve Karatekin Üniversitesi Çankırı MYO işbirliği ile Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde yürütülmektedir. Endüstriyel tesislerin daha verimli çalışabilmesi için makine ve sistemlerin mümkün oldukça arıza yapmamaları ya da arızasının en kısa sürede bitirilmesi, bu konuda uygulamalı eğitim almış bilinçli personelle sağlanabilir. Merkez, verdiği uygulamalı eğitimlerle ülkemiz sanayisine bu yönde önemli katkılar sunmaktadır. 

Eğitimlere Bakım onarım teknisyenleri, tekniker ve ustalar, mühendisler, teknik öğretmenler ve konu ile ilgili üniversite öğrencileri vd. katılabilmektedir. Firmaya özel eğitimlerde olabilmektedir. Ankara içi ve dışından ülkemizin önde gelen 180 üzerindeki firmaya hizmet sunulmuştur. Eğitimler merkezde ya da firmalarda yerinde uygulamalı olarak verilmektedir.

Okulun Adı : Otomasyon Teknolojileri Uygulama Merkezi
Tel:  +90 312 267 11 20
Fax: +90 312 267 14 39
Adres: ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi,Erkunt Caddesi No:5 Sincan / ANKARA

ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM)


Ankara Sanayi Odası Sürekli Eğitim Merkezi  (ASO-SEM) ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi tarafından Üretim ve hizmet sektörünün nitelikli iş gücü ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

Makine, Plastik enjeksiyon, Endüstriyel otomasyon, Elektrik elektronik ve Metal alanlarında açılan bölümlerimiz güncel makine ve teçhizatla donatılmıştır.

Eğitim merkezimiz 8.800 m² kapalı alana sahip olup; 9 adet derslik, 9 adet atölye ve laboratuvar, 2 adet bilgisayar laboratuvarı, 1 adet toplantı salonu, 250 kişilik konferans salonu, 200 kişilik yemekhane, 92 kişilik konaklama kapasitesi, 105 araçlık açık otoparka sahiptir.

Merkezimizde; teorik ve uygulamalı eğitimler 12 kişilik gruplara göre planlanmıştır.

Firmaların ihtiyacına uygun olarak yaptığımız eğitim konuları, teorik ve uygulamalı olarak işlenmektedir.

Uzman kadromuz eğitimlerde görev almakta ve tecrübelerini paylaşmaktadır.

Merkezimizde ayrıca üniversite, belediye ve İŞKUR  işbirliği ile meslek edindirme ve meslek geliştirme kursları verilmektedir.

Kurslarımızı başarı ile tamamlayanlara bitirme belgesi verilmektedir.

Faaliyet alanlarımız; meslek edindirme eğitimleri, meslek geliştirme kursları, işletmelerin ihtiyacına yönelik kurslar, İŞKUR destekli mesleki ve teknik kurslar, mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına hazırlık kursları, sempozyum, seminer, panel, çalıştay hizmetleri, eğitim danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

 

Okulun Adı: ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM)

Adres: ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi Hazar Caddesi No:7 Sincan /ANKARA

Telefon: (312) 267 5070

Web-Site: www.aso-sem.com

E-Mail: asosem@aso-sem.com

Ankara Üniversitesi 1.Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksek OkuluOkulumuz; ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü ve Ankara Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında 2020 yılında kurulmuştur. Yüksek Öğrenim Kurumunda ilk kez açılan bir bölüm olan “Dijital Fabrika Teknolojileri” Programı, Ankara Üniversitesi ve Bölgemiz işbirliğinde sektörün ihtiyaçları gözetilerek belirlenmiştir.
Amacımız:
Dijital yada Akıllı fabrika; üretimde verimliliğin artmasını, üretimin anlık olarak takip edilmesini ve uzaktan müdahale edilebilmesini sağlayabilecek otomasyon sistemleri ile donatılmış ve akıllı hale getirilmiş sanayi tesisleri ve fabrikalar oluşturulmasıdır.
Bu tanım gereği Fabrikalarda, İşletmelerde, Sanayi kuruluşlarında  Endüstri 4.0 a geçiş faaliyetleri  kapsamında otomasyon sistemleri ve dijital dönüşümü gerçekleştirebilecek  yazılım ve donanım elemanlarını yetiştirmek ana amacımızdır.
Fiziki Altyapı Ve Kapasite
1200 m2 Kapalı alan,
3 adet 50 Öğrenci Kapasiteli Sınıf,
4 adet Ders ve Araştırma Laboratuvarı,
2 adet Bilgisayar Laboratuvarı,
1 adet Kitap okuma alanı ve
1 adet yemekhane bulunmaktadır.


Bölümlere göre eğitimi verilecek alanlar;
- Yapay zeka,
- Akıllı Sistemler,
- Otomasyon Sistemleri,
Ve tüm bu alanlar için yazılım ve donanım faaliyetlerini içermektedir.


Ankara Üniversitesi 1.Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksek Okulu
Telefon                   : 0312 267 0704
Faks                       : 0312 267 0734
Web adresi             : http://auaso1osbmyo.ankara.edu.tr

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top