02.10.2019

BAKAN VARANK, KUVEYT TİCARİ VE SANAYİ BAKANI EL-ROUDAN'A ASO 1. OSB'Yİ GEZDİRDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah el-Roudan ile birlikte ASO 1. OSB'de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Yoğun bir programla gerçekleşen ziyarette ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyeleri Serdar Tütek ve Tahsin Ata, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ve çok sayıda iş adamı konuk Bakanlara eşlik etti.

İki bakan ilk olarak ASO 1.OSB’de elektrikli ticari araçlar ve raylı sistemler üretimine yönelik faaliyet gösteren Bozankaya AŞ'nin üretim merkezinde incelemelerde bulundu.

Varank ve el-Roudan, Bozankaya AŞ'nin ürettiği araçlar ve sistemlere ilişkin bilgi aldı, ardından konuk bakan firma tarafından üretilen elektrikli otobüs Sileo ile test sürüşü yaptı.

"Kazan-kazan esasına göre uygulamalarımızı hayata geçireceğiz"

İncelemelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Varank, Kuveytli mevkidaşı ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve Türkiye'deki sanayi altyapısını incelemek üzere OSB ziyaretinde bulunduklarını söyledi.

Varank, iki ülke arasındaki iş birliğini ileri seviyelere taşımak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Dünyada ticaret savaşları konuşulurken, ülkelerin birbiriyle ilişkilerini geliştirmesinin daha önemli ve faydalı olduğuna inanıyoruz. Kuveyt ile yapabileceğimiz verimli iş modelleri ve iş birlikleri var. Kuveyt'te petrokimya alanında büyük bir potansiyel bulunuyor, hammadde açısından tedarikçi bir ülke. Bizim sanayi alanında bir geçmişimiz, tecrübemiz var. Bildiğiniz gibi 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi açıklamıştık, bu stratejinin bir parçası yüksek katma değerli ve teknolojili ürünlerin üretilmesi. Bu konuda dostlarımızla iş birliği yapmak istiyoruz. Türkiye ve Kuveyt'te iki ülke halklarının faydasına olacak şekilde, kazan-kazan esasına dayanarak uygulamalarımızı hayata geçireceğiz."

- "Yol haritası ortaya koyacağız"

Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah el-Roudan da Türkiye ile Kuveyt arasında özellikle sanayi sektöründeki iş birliğinin pekişmesi yönünde her türlü gayreti gösterdiklerini söyledi.

İki ülkenin yararına olacak şekilde iş birliklerinin yapılması gerektiğinin altını çizen el-Roudan, "Türkiye, ürünleriyle dünya çapında kalitesini ortaya koymuş bir ülke. Kuveyt olarak Türkiye'nin sanayi sektöründeki tecrübelerinden faydalanmak için buradayız." dedi.

- "Ejder Yalçın" zırhlısından gösteri

Bakan Varank ve Kuveytli mevkidaşı el-Roudan, daha sonra Bölgede üretim yapan Nurol Makina'yı ziyaret etti. Burada şirket tarafından üretilen zırhlı muharebe aracı Ejder Yalçın'ın gösterisini izleyen Varank ve el-Roudan, yetkililerden araca ilişkin bilgi aldı.

Konuşmaların ardından Bölgede yer alan Serdar Plastik'in fabrikasını gezen Varank ve mevkidaşı el-Roudan, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Tütek'in fabrikanın teknolojik üretim süreçleri hakkında bilgiler içeren sunumunu dinledi.Varank, konuk Bakan el-Roudan ile fabrikanın üretim alanını da gezerek, burada bir kadın işçiyle sohbet etti.

Bakan Varank ve el-Roudan, ASO 1. OSB'de son olarak iş makineleri için yedek parça üretimi yapan Assan ASP'ye de ziyaret gerçekleştirdi. Firmanın üretim tesislerini gezen Bakan Varank ve el-Roudan  yetkililerinden yapılan üretim faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

 

 

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top