13.09.2019

KIRGIZİSTAN BÜYÜKELÇİSİ OMURALİYEV, ASO 1.OSB’DE

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanyehbek Omuraliyev, ASO1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş’ı ziyaret etti. Ziyarette ekonomi ve ticarete ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Büyükelçi Omuraliyev’in yanı sıra ASO 1.OSB Başkan Vekilleri Namık Kodaman ve Mustafa Bozkurt, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık,Bölge Müdür Yardımcısı Kamil Sunal ile Bölgede yer alan işletmelerin yetkilileri katıldı.

Bölge sanayicilerine ülkesini tanıtan bir sunum gerçekleşen Büyükelçi Omuraliyev, Türk iş adamlarına tarım, hayvancılık, madencilik, enerji ve altyapı sektöründe büyük potansiyele sahip Kırgızistan'a yatırım yapmaları için çağrıda bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile Başkan Niyazi Akdaş, dost ve kardeş ülke Kırgızistan’ı ağırlamaktan kendilerine mutluluk verdiğini ifade etti. Kırgızistan ile her alanda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını dile getiren Başkan Akdaş,’’ Türkiye ile Kırgızistan firmaları arasında olan çok önemli projeler yürütülüyor. Ülkeler arası bu büyük işbirliklerinin yanı sıra işadamlarımızın da üretime yönelik işbirliği yapması her iki ülke için çok önemli. Gerek ülke olarak gerekse de Organize Sanayi Bölgeleri olarak çok önemli tecrübelerimiz var ve bu tecrübelerimizi büyüyen Kırgızistan için her konuda paylaşmaya hazırız ” diye konuştu.

Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Kubanyehbek Omuraliyev ise yaptığı konuşmada Türkiye ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Türkiye’nin kendileri için önemli bir stratejik ortak olduğunu ifade eden Büyükelçi, Omuraliyev “Biz biriz beraberiz kardeşiz. Dinimiz dilimiz, örf, adetimiz her şeyimiz bir. Bizim ayrımız gayrımız olamaz. Türk Dünyası hep kardeştir. Türkiye Cumhuriyeti devletine de ülkem adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Bölgede yer alan Hidromek ve Erkunt Traktör firmalarının üretim tesisleri gezildi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top