03.06.2024

ASO 1.OSB’de yer alan ASO Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezinin ( Model Fabrika) 15. Öğren Dönüş Programı Lansmanı yapıldı

ASO 1.OSB’de yer alan ASO Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezinin ( Model Fabrika) 15. Öğren Dönüş Programı Lansmanı yapıldı. 

Programa ASO 1.OSB OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, sanayiciler ve Öğren Dönüş Programı’na katılan firmaların temsilcileri katıldı. Lansmanda, firma temsilcileri Yalın Üretim Sistemi’yle üretimde verimliliği ve karlılığı nasıl artırdıklarını örneklerle anlattı.

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek programda yaptığı konuşmada, “Karlılığı artırmak için ürün kalitesini yükseltmek, maliyeti düşürmek gerekiyor. Model Fabrikamız bunun yolunu gösteriyor” dedi.Yalın Üretim’in önemine dikkat çeken Tütek, “Maalesef bir Yalın Üretim’in sanayide yaygınlaşması konusunda çok geç kaldık. Artık kaybedecek bir dakikamız bile yok. Çok hızlı, çok çabuk davranmamız gerekiyor” dedi.

ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, programın açılışında yaptığı konuşmada, dijital teknolojiler ve inovasyonun, sürdürülebilir ekonomi için en önemli araçlar olduğunu vurguladı. Dünyada rekabetçiliğin hızla değiştiğini belirten Ata, “Biz de ülke olarak ikiz dönüşüm ve verimliliğe odaklanmalı, bunu yanında üretken yapay zekâ seferberliğini de ortaya koymalıyız. Bunları gerçekleştirmezsek, ülke olarak hem coğrafi konum avantajını hem de yetenekli iş gücümüz nedeniyle kazanmış olduğumuz rekabetçi iş gücümüzü kaybedebiliriz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Öğren-Dönüş Programı’na katılan firmaların yöneticileri, program sonucunda, hiç yatırım yapmadan verimlilik ve karlılığı nasıl artırdıklarını örneklerle anlattı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın destekleriyle ASO ve ASO 1.OSB tarafından Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen Model Fabrika, üretimde verimliliğin ve karlılığın arttırılması amaçlıyor. Model Fabrika’da, hata yapma özgürlüğünün olduğu gerçek bir üretim ortamında, deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak operasyonel mükemmeliyet ilkeleri öğretiliyor. Öğren-Dönüş Programı’nı katılan işletmeler, hiçbir yeni yatırım yapmadan sadece üretime bakış açılarını değiştirerek, “Yalın Üretim Metodolojisi” ile elde ettikleri kazanımlarla verimliliklerini artırarak daha fazla katma değer üretiyor.

 

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top