11.12.2023

ASO Model Fabrika 13. Öğren Dönüş Programı’nın Sonuçları Tanıtıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası, ASO 1. OSB ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile kurulan Türkiye’nin ilk Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezinin (Model Fabrika) 13. Öğren Dönüş Programı Lansman toplantısı gerçekleştirildi.

Ostim Konferans Salonunda gerçekleştirilen lansman toplantısına ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Abdullah Başar, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek,  OSTİM Başkanı Orhan Aydın, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ve programa katılan firmaların temsilcileri katıldı.

 Lansmanda konuşan ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, Ostim'in Türkiye'nin sanayi okulu olduğunu belirterek, "Özellikle burada olmak istedik ve bundan sonra da bu etkinliklerimizi Ankara'da 13 OSB'nin hepsinde sırayla yapacağız. Bence Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı şu ana kadar yaptığı en verimli ve en önemli konu bu, verimlilikle ilgili model fabrika. Kendi işletmemde AR-GE merkezim ve Tasarım Merkezi var Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı. Fakat bu Türkiye'nin çok büyük ihtiyacı. Biz mobilya sektöründeyiz, firmam da burada eğitim aldı. Aldığımız başarılar ve değişimler aslında çok ilginçti. Bunu göz ardı ediyoruz. Bu program Kobiler için yapılan ve KOSGEB'in de desteğiyle yapılan bir program. Onun için bu çok önemli" ifadelerini kullandı.

Model fabrikaların Türk Sanayisi kalkınması için uğraşğına dikkati çeken ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ise "Ankara Model Fabrika kurulduğu ilk günden bu yana Türk sanayisinin kalkınması ve kar etmesi için uğraşıyor. Eskiden bir ürünün fiyatını bulurken, maliyetimizi hesaplıyorduk. Maliyetin üzerine makul bir kar koyarak satışa sunuyorduk. Ancak dünya değişti, dünya artık bunu kabul etmiyor. Her ürünün dünyada ve o ülkenin toplumsal kalitesine oranla bir fiyatı var. O yüzden bizim karımızı arttırmamız gerekiyorsa yapacağımız tek şey maliyetlerimizi düşürmek. Yalın ve dijital dönüşüm de burası için olmazsa olmaz" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Abdullah Başar ise, "Verimlilik politikaları için bizim sahada en önemli uygulama aracımız Model Fabrikalar. Model Fabrikalar ile işletmelerimizin israfı önleme, iş akışlarını yalınlaştırma ve nihayetinde de verimliliklerini maksimize etmek üzere Model Fabrikalar onlara rehberlik ediyorlar" dedi.

Açıklanan 13. Öğren Dönüş Programı'nın sonuçları da dikkat çekti. Savunma Sanayii firmalarından birisi olan OSTİM'in de katıldığı programda firma, günlük üretim miktarında yüzde 400'lük bir artış gerçekleştirdi. Operatör başına üretkenlikteki artık ise yüzde 233 oldu.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top