17.05.2023

ASO TEKNİK KOLEJİ “ASO TEKFEST 2023”

"Asıl olan eğitim" sloganıyla ASO 1.OSB’de eğitim veren ASO Teknik Kolejinde bu yıl ilk kez düzenlenen “ASO TEKFEST  2023” etkinliğiyle öğrenciler bilim ile buluştu. Etkinlikte ayrıca önceki dönem ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir’in adının verildiği “Nurettin Özdebir Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı”nın açılışını gerçekleştirdi.  

Etkinliğe ASO Başkanı Seyit Ardıç, ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş, Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, ASO Eğitim Vakfı Üyeleri, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, sanayiciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğrenciler, hazırladıkları 75 adet projeyi ziyaretçilerin ilgisine sundu. Öğrenciler, TEKNOFEST ve Tübitak’ın düzenlediği yarışmalarda elde ettiği başarıları sergilerken onları ASO Başkanı Ardıç ve Bölge Başkanı Akdaş tebrik etti. Ardıç, öğrencilerin başarılarından dolayı mutlu olduklarını belirterek desteklerin devam edeceğine dikkati çekti:

“En büyük mutluluk kaynağımız, verdiğimiz emeklerin boşa gitmediğini görmek oldu. Yıllar önce diktiğimiz fidanların kök saldığını, serpildiğini ve meyveye durduğunu görmenin bahtiyarlığı içindeyim. Ülkemizin geleceğinin teminatı olan genlerimizin daima daha iyi noktalara ulaşması gereken her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Enteresan projeler var bu çok hoşuma gitti”

“ASO TEKFEST  2023” etkinliğine katılan bir başka isim olan Başkan Niyazi Akdaş, gençliğin çok iyi yolda olduğunu söyledi. Kendisinin de Mühendis olduğunu kaydeden Akdaş, kendi zamanında bu kadar imkanlarının olmadığını belirterek, “Bu okulun imkanları çok geniş. Her iki öğrenciye bir torna düşüyor. Elektrik ve elektronikte çok donanımlı atölyelerimiz var. Şimdi çocuklar şanslı. Çok enteresan projeler var ve bu çok hoşuma gitti” diye konuştu.

“TEKNOFEST bütün Türkiye’yi değiştirdi”

Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ise öğrencilerin başarılarının sergilendiği etkinlikte, bu başarıların elde edilmesi için çok önceden bu adımların atıldığına dikkati çekti.

Tütek, 1990 yılında kurulan ASO 1. OSB’nin kuruluşunun ardından 3 sene sonra ilk eğitim kurumunun kurulduğunu söyledi. Türkiye’de henüz topraklı yollar varken, dönemin sanayicilerinin ilk olarak eğitime önem verdiklerinin altını çizen Tütek, yetiştirdikleri mühendis adayı öğrencilerin hayata dokunduğunu belirtti.

Etkinlikte öğrencilerin geliştirdikleri İHA ve İnsansız kara araçları da sergiyi gezenler tarafından büyük ilgi gören projeler arasında yer aldı. Tütek, TEKNOFEST sayesinde öğrencilerin kendine güveninin arttığını belirterek, “TEKNOFEST bütün Türkiye’yi değiştirdi. Milyonlarca insan katılmaya başladı. Dünya çapında İnsansız Hava Aracı (İHA) ile alınmaya başlanan başarılar herkesin önünü açtı. Bende yaparım demeye başladık” açıklamalarında bulundu.

“Sanayicimizin yetişmiş insan gücüne ihtiyacı var”

Etkinliği ziyaret eden isimler arasında bulunan bir başka isim ise Bölge Müdürü Cüneyt Çalık oldu. Çalık, sanayicinin yetişmiş insan gücüne ihtiyacı olduğunu dolayısıyla bu ihtiyacı gidermek için başarı öyküsü olan okullar kurduklarını söyledi.

Etkinlikte ayrıca lösemili çocuklar yararına kermes düzenlendi. Öğrenci velilerinin desteği, öğretmenlerin ve öğrencilerin katkıları ile düzenlenen kermes yoğun ilgi gördü. Öğrencilere yardımlaşma ve sosyal sorumluluk duygusunu aşılamayı da amaç edinen kermeste elde edilen gelirler LÖSEV’e bağışlanacak.

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top