21.11.2022

ASO Model Fabrika 8. Öğren Dönüş Program Sonuçları Eskişehir’de Açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası ve ASO 1.OSB işbirliğiyle sanayide verimliliği artırmak ve dijital dönüşümü hızlandırmak için kurulan “ASO Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi”nin (ASO Model Fabrika) 8. Öğren Dönüş Program Lansman toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi. 
Lansman toplantısında ayrıca Eskişehir Model Fabrika’nın kurulumuna ilişkin ASO ile ESO arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Eskişehir Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, bölgede yeralan sanayiciler, eğitime katılan firma yetkilileri ve Eskişehir’de yer alan sanayiciler katıldı.
 
Toplantı öncesinde Eskişehir Model Fabrika’nın kurulumuna ilişkin ASO ile ESO arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Celalettin Kesikbaş tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar şahitliğinde imzalandı.

Protokol kapsamında Eskişehir Model Fabrika’nın kurulum danışmanlığını Türkiye’nin ilk Model Fabrikası olan ASO Model Fabrika üstlenecek ve böylelikle mevcut Model Fabrikada edinilen tüm tecrübe ve teknik birikimin yeni kurulacak Model Fabrikalara hızla aktarılması mümkün olacak.

Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Sanayi Odası olarak verimlilik konusunda yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirterek, “Yıllardır dikkat çekmeye çalıştığımız bu konuda ülkemizde atılmış en önemli projenin ilk uygulama merkezi olan Türkiye'nin ilk Model Fabrikasını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte 2018 yılında Ankara'ya kazandırdık. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 8 öğren dönüş programıyla ne kadar doğru bir adım attığımızı hep beraber gördük. Uyguladığımız her programın sonucunda yüzde 150'leri aşan verimlilik artışları ortaya çıkıyor” dedi.
 
ASO Model Fabrika ile firmaların verimliliğinin arttığını söyleyen Özdebir, “İçinde bulunduğumuz bu dönemin en önemli iki kavramı etkinlik ve verimliliktir. Daha az kaynakla daha çok üretim, daha nitelikli üretim, kaynak verimliliğini ortaya çıkaran yenilikçilik, üretimin ana belirleyicisi olacaktır. Küresel ekonomide yerini sağlamlaştırmak isteyen Türkiye açısından büyüme rakamları kadar, bu büyüme için kullanılan kaynaklar da önemlidir. Büyümenin lokomotifi verimlilik oldukça hem karlılığımız hem de rekabetçiliğimiz paralel artacaktır” dedi.
 
Ankara Sanayi Odası olarak 4 yılda edindikleri bilgi birikimlerini Eskişehir Sanayi Odası’na aktaracaklarını da dile getiren Özdebir, “Elimizden gelen desteği vereceğiz. Bu kapsamda ASO ve ESO arasında bir iş birliği protokolü de imzaladık ve Eskişehir’e kurulacak model fabrika konusunda mentörlük yapacağız. Bu çalışmaların Eskişehir’e hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar da "İşletmelerimizin yalın ve dijital dönüşüm becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamalarımız bulunuyor. Bu uygulamalardan birisi de, bugün burada bir araya gelmemize vesile olan yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezlerimiz, yani Model Fabrikalarımız. Model Fabrikalarımız aslında çok yalın bir ifadeyle işletmelerimiz yalın ve dijital dönüşüm yolculuklarına rehberlik etmeye çalışıyorlar. Bu rehberliğin faaliyet olarak yürütüldüğü 8 ilimiz mevcut. Bu illerde mevcut faaliyetlerimize Model Fabrikalarımız aracılığı ile devam ediyoruz. Bugün ayrı bir heyecan içerisindeyiz. İşletmelerimiz, Model Fabrikalarımızın faaliyetlerinden o kadar yüksek kazanımlar elde ettiler ki, bizim yeni Model Fabrikalar kurma sorumluluğumuz da artmış oldu. Tabii yeni Model Fabrikalarımızı nerelere kurabileceğimizi araştırırken, Eskişehir'in gözümüzden kaçması mümkün olmazdı. Bakanımızın da uygun görüşleriyle Eskişehir'de Model Fabrika kurulumu için çalışmalarımıza başlamış olduk” diye konuştu.
Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, "Eskişehir, bugün yürütmekte olduğu Ulusal Raylı Sistemler Test Merkezi (URAYSİM), Havacılık Mükemmeliyet Merkezi, Seramik Araştırma Merkezi, Eskişehir Model Fabrika gibi projelerle Milli Yüksek Hızlı Tren, İHA ve SİHA gibi çalışmalarda stratejik bir rol oynayacaktır. Şehir olarak, başta URAYSİM olmak üzere, bu projelere sahip çıkmak en büyük sorumluluğumuzdur. Odamız koordinatörlüğünde yürütülmekte olan Eskişehir Model Fabrika projesi de, üretici firmaların yalın üretim yöntemlerini kullanarak verimliliklerinin artırılması, üretimden kaynaklı israfların önlenmesi ve maliyetlerin düşürülmesi noktasında ciddi katkılar sağlayacaktır. Eskişehir Model Fabrika, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle, inşallah birkaç ay içerisinde üretici firmalarımıza hizmet vermeye başlayacaktır" dedi.

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ise Türkiye'nin en büyük sorununun gelir seviyesinin düşüklüğü olduğunu belirtti.  Tütek, "Neden gelir seviyemiz düşük? Çünkü ihracatımız düşük. İhracatımız neden düşük? Çünkü rekabetçi fiyatlarla üretemiyoruz. Bunun sebebi de prosesimizde.  A İiİ katma değeri olmayan süreçleri içerisinden çıkaramıyoruz. Çünkü bunların nasıl kullanılacağını bilmiyoruz. Demek ki biz proseslerimizde katma değeri olmayan işleri çıkarmaya çalışacağız. İşte burada da model fabrika işin içerisine giriyor" dedi

Açılış konuşmalarından sonra ASO Model Fabrika öğren-dönüş programına katılan firmaların yaptığı çalışmalar anlatıldı.

 

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top