22.10.2021

Rusya Federasyonu Tula Bölgesi Heyeti, Ülkedeki Yatırım Fırsatlarını Anlatmak İçin ASO 1.OSB’yi ziyaret etti.

Tula Bölgesi Ekonomik Kalkınma Bakanı Tatarenko Pavel Vladimirovich ve Tula Bölgesi Sanayi ve Ticaret Bakanı Romanov Vyacheslav Mikhailovich beraberindeki heyet ile birlikte ASO 1.Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti.

Ziyarette Türkiye ile Tula Bölgesi arasındaki ticari, ekonomik ilişkiler değerlendirilerek, gelecek dönemde mevcut ilişkilerin geliştirilmesi, sanayi ve eğitim alanında kurulabilecek iş birlikleri ve atılabilecek adımlar ele alındı.

ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş’ın ev sahipliğini yaptığı toplantıya ASO 1.OSB Başkan Vekilleri Mustafa Bozkurt ve Namık Kodaman, Yönetim Kurulu Üyeleri Serdar Tütek ve Tahsin Ata, Bölge Md. Yrd. Kamil Sunal ve Tula Bölgesinden gelen temsilciler katıldı.

Toplantıda konuşan Akdaş,Tula heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuk heyete Türkiye ekonomisi ve ASO 1.OSB hakkında bilgiler verdi. Ankara’nın  başkent olmasının yanında önemli bir sanayi şehri haline geldiğini belirten  Akdaş; ‘‘Ankara  son yıllarda teknolojinin yoğunlaştığı, katma değerli ürünlerin üretildiği ve ihraç edildiği önemli bir cazibe merkezi haline geldi. ASO 1.OSB ülkemizin en iyi yönetilen ve en kurumsal OSB'lerinden birisi olup, ülkemiz ekonomisine de önemli  katkılar sağlamaktadır. Modern sanayi ortamının en doğru örneklerinden biri olan Bölgemiz gelen ticari ve resmi heyetlerin de önemli bir uğrak noktası haline gelmiştir. Bu ziyaretten sonra temenni ediyorum ki Tula Bölgesi ile ticari ve ekonomik ilişkiler biraz daha gelişmiş olur ”diye konuştu.

Tula Bölgesi Ekonomik Kalkınma Bakanı Tatarenko Pavel Vladimirovich ise yaptığı konuşmada ASO 1.OSB’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Vladimirovich; “ Tula ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri teşvik etmek, her iki ülkenin yatırım olanaklarını değerlendirmek ve karşılıklı fırsat ve imkanlar yaratabilmek amacıyla ASO 1.OSB’yi ziyaret ediyoruz. ASO 1.OSB, çevrecilik, ihracat, inovasyon ve eğitim kurumlarıyla işbirliği açısından hem Türkiye’ye hem dünyaya örnek gösterilebilecek bir organizasyon. İki ülke arasında ticaretin geliştirilmesi için sizleri  en kısa zamanda sizleri Tula’ya davet ediyoruz” diye konuştu.

Tula Bölgesi hakkında bilgiler veren Konuk Bakan Tula Bölgesinin, Rusya'nın Tula Oblastı'nın başkenti olduğunu belirterek şöyle konuştu,” Tula Bölgesi, Moskova'ya 180 kilometre mesafede konumlanması sebebiyle stratejik, lojistik ve ulaşımı kolay konuma sahip olmakla birlikte,  1,5 milyon nüfusu ve eğitimli iş gücüyle ülke ekonomisinin önemli lokomotiflerinden biridir. Bölgemizde özellikle sanayi üretimiyle ön plana çıkmakta olup, Bölgede makine inşası,  kimya endüstrisi,  metalürji,  gıda sanayi,  kömür madenciliği ve askeri-sanayi kompleks inşası sektörlerinde büyük aktörler yer almaktadır. Bölgede özellikle silah sanayisi gelişmiştir” dedi.

Konuşmaların ardından hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top