30.04.2019

TÜRKÇE KONUŞAN GİRİŞİMCİLER ASO 1.OSB’DE BULUŞTU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Dışişleri Bakanlığı’nın işbirliğinde bu yıl 21’incisi düzenlenen “Türkçe Konuşan Girişimciler “Programı kapsamında ülkemizi ziyaret eden 20 ülkeden 50 iş adamı ASO 1.OSB’yi ziyaret etti.

Komşu ülkelerde,  Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya'da yaşayan ve Türkçe konuşan girişimciler ile ülkemizin bağlarını güçlendirmek amacıyla düzenlenen programa, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Bölge Müdür Yardımcısı Kamil Sunal, Arnavutluk, Kırgızistan, Yunanistan, Bosna Hersek, Kazakistan, Ukrayna, Afganistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, İran, Karadağ, Kosova, KKTC, Makedonya, Moldova, Özbekistan, Romanya, Sırbistan, Tacikistan ve Türkmenistan’dan gelen 50 iş adamı katıldı.

Heyet Bölge Müdürü Cüneyt Çalık tarafından karşılandı. Çalık, yaptığı konuşmada ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuk heyete bölgenin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

20 dost ve kardeş ülkeden Türkçe konuşan 50 girişimciyi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Çalık,"Balkanlar, Doğu AvrupaKafkasya, Ortadoğu ve Orta Asya gibi ülkelerde yaşayan ve Türkçe konuşan siz değerli dostlarımızla ticari ilişkilerin ötesinde tarihe dayanan duygusal bir bağımız var. Bugün sizlerle bir araya gelmekten büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Şehrimiz ve ülkemizle ilgili her türlü konuda sizlere her zaman yardımcı olmaya hazırız. Burada bizleri ziyaret eden tüm misafirlerimiz Türkçe konuşabiliyor. Bu bizim Türkçe dilinin ne kadar da önemli olduğunu ve ne kadar yaygınlaştığının bir göstergesidir. Bu sebepten dolayı büyük mutluluk duyduğumu sizlere belirtmek isterim. Ticarette aynı dili konuşmak biz sanayiciler için büyük bir fırsat. Gerçekleştirilen bu ziyaretler ülkeler arasında köprü vazifesi kurarak bu ve buna benzer adımların, kültürel, siyasi, eğitim alanında etkileşim bakımından, ülke halklarının birbirine daha da yakınlaşmasını sağlayacaktır’’ diye konuştu.

Konuk heyet temsilcisi ise yaptığı konuşmada ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu:

“Burada ülkelerini temsil eden arkadaşlarımız Türkiye ile olan ilişkilerin gelişmesine büyük önem veriyor.  Ziyaretimizin öncelikli amacı hem sizinle tanışmak ve bölgenizin faaliyetleri hakkında bilgi edinmek hem de sizlere ülkemizde ki iş fırsatları hakkında bilgiler vermek. Ülkeler arasındaki işbirliklerini geliştirmek istiyoruz. Türkiye, sanayileşme alanında her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu noktada ASO 1.OSB’nin yapmış olduğu ihracat ile ülke ekonomisine çok büyük bir katkı yaptığını biliyoruz. Buradan sizlere ve Bölgenizde faaliyet gösteren sanayicilerinize başarılar diliyoruz. Ayrıca bize gösterilen misafirperverlikten dolayı çok mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz.” diye konuştu.

Program, Bölgede yer alan Hidromek ve Getinge firmalarının üretim tesislerinin detaylı bir şekilde gezilmesiyle sona erdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top