16.04.2019

ASO 1. OSB VE BELARUS CUMHURİYETİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Belarus Cumhuriyeti Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Vladimir Ulakhovich ve beraberindeki heyet, Ankara sanayisini yakından incelemek amacıyla ASO 1.OSB’yi ziyaret etti. Ziyarette Türkiye ve Belarus Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi ve olası işbirlikleri konuları ele alınarak iki bölgenin işbirliğini güçlendirmek amacıyla protokol imzalandı.

ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete Belarus Cumhuriyeti Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Vladimir Ulakhovich, DEİK Türkiye-Belarus İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Sefa Gömdeniz, Belarus Cumhuriyeti’nden gelen özel sektör temsilcileri, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ve Bölge Müdür Yardımcısı Kamil Sunal katıldı.

Toplantıda konuşan Akdaş,Belarus heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuk heyete Türkiye ekonomisi ve ASO 1.OSB hakkında bilgiler verdi. Ankara’nın  başkent olmasının yanında önemli bir sanayi şehri haline geldiğini belirten  Akdaş; ‘‘Ankara  son yıllarda teknolojinin yoğunlaştığı, katma değerli ürünlerin üretildiği ve ihraç edildiği önemli bir cazibe merkezi haline geldi. ASO 1.OSB ülkemizin en iyi yönetilen ve en kurumsal OSB'lerinden birisi olup, ülkemiz ekonomisine de 6 milyar ABD Doları'na yakın katkı sağlamaktadır. Modern sanayi ortamının en doğru örneklerinden biri olan bölgemiz gelen ticari ve resmi heyetlerin de önemli bir uğrak noktası haline gelmiştir. Bu ziyaretten sonra temenni ediyorum ki Belarus ile ticari ve ekonomik ilişkiler biraz daha gelişmiş olur ”diye konuştu.

Belarus Cumhuriyeti Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Vladimir Ulakhovich ise yaptığı konuşmada ASO 1.OSB’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu:

“İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla sizleri ziyaret ediyoruz. Türkiye, sanayileşme sürecinde dev adımlar attı. Bu adımları burada yerinde görmek şahsımız ve ülkemiz adına oldukça büyük bir fırsat oldu. Bugün burada olmamız, bir sonraki adımlarımız için başlangıç olacaktır. Burada edindiğimiz izlenimleri ülkemizde uygulamak istiyoruz. Buradaki misafirperverlikten dolayı çok mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz” diye konuştu.

ASO1.OSB’de yer alan firma temsilcilerine ülkesindeki yatırım olanaklarından bahseden yetkililer, Belarus hükümetinin Türk yatırımcılara büyük olanaklar tanıdığını belirterek Ankaralı işadamlarına yatırım çağrısında bulundular.

Toplantının sonunda Belarus Cumhuriyeti Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Vladimir Ulakhovich ile ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş iki bölgenin işbirliğini güçlendirmek amacıyla protokol imzaladı. Daha sonra iki Oda Başkanı, birbirlerine günün anısına hediyeler verdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top