13.03.2019

TÜRKİYE ULUSAL AJANSI BAŞKANI İLKER ASTARCI, ASO 1.OSB’DE YER ALAN EĞİTİM MERKEZLERİNİ ZİYARET ETTİ

Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı İlker Astarcı, ASO 1. OSB’de faaliyet gösteren ASO Teknik Koleji, ASO Sürekli Eğitim Merkezi ve Model Fabrika’nın eğitim ve uygulama atölyelerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ziyarette, Ulusal Ajans Başkanlığından sanayi sektörünün beklentileri, Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin yapısı, mesleki teknik eğitimde OSB’lerde yer alan okulların rolü, mesleki teknik eğitim gören öğrencilerin ülkemizin üretimine ve istihdamına katkıları konuları ele alındı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete Astarcı’nın yanı sıra,  ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, ASO Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Dinçer ve Bölgede yer alan eğitim merkezlerinin idarecileri katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Ajans Başkanı Astarcı’ya Ankara sanayisi hakkında bilgiler verdi. Ankara'nın gelişen sanayi altyapısı, yüksek teknolojili üretim kabiliyeti ve ihracatıyla Türk sanayisinde öne çıkan şehirlerden birisi olduğunu ifade eden Özdebir,  “Ankara, Türkiye’de yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 20’sinin üretildiği önemli bir sanayi kenti.  Bu kabiliyetiyle Ankara sanayinin başkenti olma hedefine hızla ilerlerken yüksek teknolojinin de Başkenti haline geldi.13 organize sanayi bölgesi ve 7 teknoparkıyla, savunma sanayii, elektrik-elektronik, iş makinaları, ev ve ofis mobilyaları, medikal, bilişim, tekstil ve konfeksiyon, kauçuk plastik ve inşaat sektörlerinde önemli bir üretim merkezi haline gelmiştir” diye konuştu.

Konuk Başkan’a ASO 1.OSB’de yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş ise Bölgenin üretime başladığı 1990 yılından günümüze kadar sürekli gelişerek büyük bir sanayi şehri haline geldiğini belirterek şöyle konuştu:

 “ASO 1.OSB, 1000 hektarlık alan üzerinde,6 ayrı kısımda, 30 ayrı sektörde faaliyet gösteren 331 sanayi parselinden oluşan Türkiye’nin en iyi yönetilen kurumsal organize sanayi bölgelerinden biridir. Çevreyi ve doğal hayatı koruyarak üretime devam etmeyi başaran ve karma bir üretim kampüsü olan ASO 1.OSB’de başlıca; savunma sanayi, otomotiv, iş makinaları, beyaz eşya, medikal, ilaç, elektrik- elektronik, mobilya, döküm, plastik, gıda, kimya, metal işleri, madeni eşya gibi alanlarda üretim yapılmaktadır. ASO 1.OSB Türkiye’nin ekonomisine 6 milyar dolar katkı sağlayan,40.000 kişinin çalıştığı bir sanayi şehri haline gelmiştir. ASO 1.OSB’de yer alan sanayiciler olarak daha nitelikli ürünler üretmeyi hedefliyoruz. Bu üretimler için gerekli fiziki altyapıyı ve mekânları da oluşturmak adına bölge yönetimi olarak çalışmalar yapıyoruz. Makine ve ekipman noktasında teknolojiyi yakından takip edebilmemiz için daha fazla bütçeye ihtiyacımız oluyor. Bu noktada Ulusal Ajans fonlarından daha etkin bir şekilde yararlanmak istiyoruz” diye konuştu. 

Konuk Başkan İlker Astarcı ASO 1.OSB’de yürütülen eğitim faaliyetlerinden çok etkilendiğini belirterek, ASO 1.OSB’de eğitim faaliyetlerine katkı sağlayacak projelerin en kısa zamanda hayata geçirilmesi için destek sözü verdi.

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ise Bölgede yürütülen eğitim faaliyetleri hakkında genel bilgilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi.

Program, bölgede yer alan ASO Teknik Koleji, ASOSEM ve Model Fabrika’nın derslik, atölye ve uygulama alanlarının detaylı bir şekilde gezilmesiyle sona erdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top