07.02.2019

ASO 55. YIL ÖDÜLLERİ BAKAN VARANK’IN KATILDIĞI TÖRENLE ASO 1.OSB’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Ankara Sanayi Odası 55. Yıl Ödül Töreni  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla ASO 1. OSB Konferans Salonu’nda yapıldı.

 ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ile ASO Meclis Başkanı Celal Koloğlu’nun ev sahipliği yaptığı törene, Varank’ın yanı sıra, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Ankara Milletvekilleri Barış Aydın ve Hacı Turan, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Ankara Vali Yardımcısı Recep Erkılıç, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, ASO Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite Üyeleri, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş ve yönetim kurulu üyeleri, sanayiciler, bürokratlar, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Ankara Sanayi Odası   Başkanı Nurettin Özdebir, “Yakın zamanda ortaya çıkan ticaret ve kur savaşları şunu ortaya koydu ki artık ülkelerin en büyük silahı üretimdir.” dedi.   Türkiye’nin sanayi altyapısı, girişimci potansiyeli ve nitelikli insan kaynağıyla ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşmasında Ankara’nın çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Özdebir, Ankara’nın geçen yıl sonu itibarıyla 200’den fazla ülkeye yaptığı ihracatla Türkiye’nin dış ticaret hedeflerine ulaşmasında kritik bir rol üstlendiğini belirtti.  Özdebir, “ASO olarak sanayicilerimizin zihinsel dönüşümü için var gücümüzle çalıştık. Ankara bugün ileri teknolojili patent/faydalı model başvurularının yüzde 14’ünü gerçekleştirmiştir. Ar-Ge yapan üreticilerin yüzde 15’i, ileri teknoloji üretiminin yüzde 13’ü, Ar-Ge mühendislerinin yüzde 28’i ve ileri teknoloji yatırımlarının yüzde 20’sine de Ankara ev sahipliği yapmaktadır.” diye konuştu.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, “Sanayicimize güveniyor, karşı karşıya kaldığı her türlü sorunu çözmek ve yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek adına var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.   Varank,  Ar-Ge ve girişimcilik alanlarında ödül veriliyor olmasının, ASO’nun konuya ilişkin farkındalığını göstermesi açısından anlamlı olduğunu söyledi.

Ödül alan 55 firmadan 30’unun bakanlığın verdiği yatırım teşviklerinden faydalandığına dikkati çeken Varank, “Bu firmaların toplam 8 milyar liralık sabit sermaye yatırımını teşvik belgesine bağlamışız ve 7 bin kişilik ilave istihdam oluşturulmasına katkıda bulunmuşuz.” ifadesini kullandı.

“ASO 1.OSB 10 milyon metrekare büyüyecek”

Sanayicilerin yoğun çabalarının devletçe sunulan desteklerle birleşerek, Ankara’yı güçlü bir sanayi altyapısına kavuşturduğunu vurgulayan Varank, 1. OSB ile ilgili müspet gelişmeler olduğunu, bölgenin 10 milyon metrekare daha büyüyeceğini, bu rakamın da yaklaşık 300 yeni fabrika ve 50 bin kişilik ilave istihdam demek olduğunu dile getirdi.

 “Sanayicimize güveniyor ve var gücümüzle çalışıyoruz”

Varank, üretimi, yenilikçiliği ve Ar-Ge faaliyetlerini artırmak için şehirlerin potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesini istediklerin, belirterek, “Seçim manifestomuzda da belirttiğimiz üzere ‘Benzersiz Şehirler’ hedefini ortaya koyduk. Her bir şehrin kendi coğrafyasına, iklimine, beşeri sermayesine ve büyüme alanlarına uygun gelişme modellerini hazırlayacak, yerli ve milli üretim önceliğimizi hayata geçireceğiz.” dedi.

OSB’leri marka oluşturacak cazibe merkezleri haline getirmek ve tam kapasiteyle çalıştırmak adına adımlar attıklarına dikkati çeken Varank, geçen hafta yönetmelik değişikliği yaparak, OSB’lerin daha yatırım dostu üretim alanları olmasının önünü açtıklarını anımsattı.

Varank, sadeleştirdikleri yeni mevzuatla sanayi parsellerine yatırımcıları yönlendirmeyi ve OSB’lerin canlandırılmasını hedeflediklerini belirterek, bu sayede OSB’lerde arsa tahsisi süreçlerinin hızlanacağını ve tahsis edilmemiş parsellere ilişkin bilgilere eksiksiz ulaşılacağını bildirdi.

Bakan Varank, konuşmasının ardından Tusaş, Türk Traktör ve Dorçe Prefabrik firmalarının ödüllerini verdi.  ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile Meclis Başkanı Celal Koloğlu da günün anısına Bakan Varank’a hediye takdim etti.

Törende 55 ödülün yanı sıra 5 de “Yaşayan Sanayi Çınarları”   ASO özel ödülü de Özdebir ve Koloğlu tarafından sahiplerine verildi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top