07.02.2019

MESLEKİ EĞİTİM TOPLANTISI ASO 1. OSB EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

Ülkemizde yaşanan nitelikli ara elaman sıkıntısının oldukça fazla olduğu dikkate alınarak; Organize Sanayi Bölgelerinde mesleki eğitim okullarının yaygınlaştırılması, niteliklerinin arttırılması ve Sincan Bölgesinde yer alan meslek liseleri ile teknik işbirliği yapmak amacıyla ASO 1.OSB’de mesleki eğitim toplantısı düzenlendi.

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Solmaz, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Biçkes, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Sincan ilçesinde yer alan meslek liselerinin okul müdürleri ve müdür yardımcıları katıldı.

ASO 1. OSB’de yakın bir zamanda açılan model fabrika projesi ile birlikte 6 eğitim merkezi kurduklarını belirten Bölge Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, çok önem verdikleri mesleki eğitim alanında böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tütek, konuşmasında mesleki eğitim-iş dünyası birlikteliğinin önemine dikkat çekerek, ülkemizin ekonomik çerçevedeki uluslararası rekabet gücünü artırabilmenin en önemli yolunun iyi yetişmiş nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasından geçtiğini ifade ederek şöyle konuştu:

Ülkemizin en önemli sorunlarının başında işsizlik gelmektedir. Bölge yönetimi olarak öncelik verdiğimiz konuların başında işsizliği azaltmak geliyor. Sizlerin yetiştirdiği nitelikli, eğitimli ve donanımlı öğrencileri işletmelerimizde meslek sahibi yapmak istiyoruz. Bölge Yönetimi olarak nitelikli iş gücünü geliştirmek için projeler üretiyoruz. Bölgemiz çevresinde bulunan, 10 adet meslek lisesi ile teknik işbirliği yaparak, bu okullarda okuyan yaklaşık 10.000 adet gencimize, mezuniyetleri sonrasında, bölge firmalarımızda, yetenek ve becerilerine göre istihdam sağlamak amacıyla yeni bir projenin startını vermek için bugün sizleri Bölgemizde misafir ediyoruz. Proje kapsamında Meslek Liselerimizin 3.sınıflarında okuyan öğrencilerimize, Bölgemizde faaliyet gösteren farklı sektörlerde üretim yapan firmaların sahipleri ile okullarda kariyer günleri düzenleyip, hemen ardından o firmanın tesislerine gezi düzenleyerek, okul ve sanayi işbirliğini canlı tutmak ve meslek liselerindeki öğrencilere kariyer hedefi göstererek, 4.sınıfa geçtiklerinde yetenek ve becerilerine, aynı zamanda kariyer hedeflerine uygun firmalarda staj yapmalarını sağlamak istiyoruz. Okuldan mezun olacak gençlerimizin iş kaygısı olmadan hayata atılmasını sağlayacak projemize verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sincan Milli Eğitim Müdürü Adem Solmaz ise yaptığı konuşmada, uygulanacak projenin Sincan için benzersiz bir eğitim yatırımı olduğunu belirterek Sincan Milli Eğitim Müdürlüğü olarak projeye gereken tüm desteği sağlayacaklarını dile getirdi.

 Toplantı soru-cevap ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top