10.01.2019

AB DELEGASYONU BAŞKANI BÜYÜKELÇİ CHRİSTİAN BERGER ASO 1.OSB'DE YER ALAN EĞİTİM MERKEZLERİNİ ZİYARET ETTİ

AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, ASO 1. OSB’de faaliyet gösteren ASO Teknik Koleji, ASO Sürekli Eğitim Merkezi ve Model Fabrika’nın eğitim ve uygulama atölyelerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ziyarette, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, yürütülen proje çalışmaları ve çalışmalarda gelinen aşamalar ile önümüzdeki döneme ilişkin olası iş birlikleri konusunda görüş alışverişi yapıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete Berger’in yanı sıra,  AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, ASO Genel Sekreteri Yavuz Cabbar ve ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Büyükelçi Berger’e Ankara sanayisi hakkında bilgiler verdi. Ankara'nın gelişen sanayi altyapısı, yüksek teknolojili üretim kabiliyeti ve ihracatıyla Türk sanayisinde öne çıkan şehirlerden birisi olduğunu ifade eden Özdebir,  “Ankara, Türkiye’de yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 20’sinin üretildiği önemli bir sanayi kenti.  Bu kabiliyetiyle Ankara sanayinin başkenti olma hedefine hızla ilerlerken yüksek teknolojinin de Başkenti haline geldi.13 organize sanayi bölgesi ve 7 teknoparkıyla, savunma sanayii, elektrik-elektronik, iş makinaları, ev ve ofis mobilyaları, medikal, bilişim, tekstil ve konfeksiyon, kauçuk plastik ve inşaat sektörlerinde önemli bir üretim merkezi haline gelmiştir” diye konuştu.

Konuk Büyükelçiye ASO 1.OSB’de yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş ise Bölgenin üretime başladığı 1990 yılından günümüze kadar sürekli gelişerek büyük bir sanayi şehri haline geldiğini belirterek şöyle konuştu:

 “37 yıl önce çok zor şartlar altında temelli atılan ASO 1.OSB, bugün 30 ayrı sektörde 334 firmanın üretim yaptığı, toplam 1000 hektar alan içerisinde kurulmuş Ülkemizin önde gelen Organize Sanayi Bölgeleri arasında yer almaktadır. ASO 1.OSB’de yer alan sanayiciler olarak daha nitelikli ürünler üretmeyi hedefliyoruz. Bu üretimler için gerekli fiziki altyapıyı ve mekânları da oluşturmak adına bölge yönetimi olarak çalışmalar yapıyoruz. Makine ve ekipmannoktasında teknolojiyi yakından takip edebilmemiz için daha fazla bütçeye ihtiyacımız oluyor. Bu noktada Bölge AB fonlarından daha etkin bir şekilde yararlanmak istiyoruz” diye konuştu. 

Konuk Büyükelçi Christian Berger ise Türkiye ile her alanda ilişkilerin gelişmesinin kendileri için de büyük önem taşıdığını belirtti. ASO 1.OSB’de yürütülen eğitim faaliyetlerinden çok etkilendiğini belirten Berger, ASO 1.OSB’de eğitim faaliyetlerine katkı sağlayacak projelerin en kısa zamanda hayata geçirilmesi için destek sözü verdi.

Program, bölgede yer alan ASO Teknik Koleji, ASOSEM ve Model Fabrika’nın derslik, atölye ve uygulama alanlarının detaylı bir şekilde gezilmesiyle sona erdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top