25.06.2021

ASO 1.OSB İLE TATARİSTAN ARASINDA BÜYÜK İŞBİRLİĞİ

ASO 1.OSB’de yer alan üretim tesislerinde araç üstü ekipman üreten Karba Otomotiv ile Tataristan Cumhuriyetinin en büyük sanayi kuruluşu kamyon üreticisi Kamaz PTC arasında büyük bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in de katılımıyla Karba’nın Ankara fabrikasında gerçekleşenen Anlaşma, Karba Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Musa Ertunç ile Kamaz Yönetim Kurulu Başkanı Sergey Kogogin arasında imzalandı. İmza törenine Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Albert Karımov ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi İsmail Safi de katıldı.

Anlaşma ile Karba, Kamaz tarafından üretilen kamyonları, yeni nesil itfaiye araçları, çöp toplama ve belediye hizmet araçlarına dönüştürecek. İlk etapta yıllık 2 bin, daha sonra yıllık 6 bin araç üretilecek ve başta Tataristan olmak üzere Rusya’nın tüm bölgelerindeki belediyelerin ihtiyaçları karşılanacak. Anlaşma, yan sanayi alanında çok gelişmiş olan Ankara ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacak.

Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin Tataristan’ın önde gelen yabancı ortaklarından biri olduğunu belirterek, “Tataristan-Türkiye arasında var olan güzel ilişkiler, olabilecek sorunları hızlı bir şekilde çözmemize ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliği için yeni fırsatlar açmamıza imkan veriyor” dedi.

Kamaz ile Karba arasındaki işbirliği anlaşmasıyla beraber iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha güçleneceğine inandığını söyleyen Minnihanov, “Türkiye tarihsel olarak bize çok yakın. Bugün devletlerimiz ve liderlerimiz arasındaki ilişkiler çok olumlu; bu, ülkelerimizin ekonomilerinin yararına çalışmamıza izin veriyor. Bugün Tataristan'da 10 büyük Türk fabrikası başarıyla faaliyet gösteriyor. Ülkemiz şirketlerinin de Türkiye’de yatırım yapabilmesi için olanaklar araştırılıyor. Bu anlaşmayla beraber çok büyük işler yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha büyük hacme ulaşabileceğine dikkat çekerek, “Ülkemizde yan sanayi oldukça gelişti. Rusya’da gördüğüm en büyük eksiklik yeteri kadar yan sanayi firması   olmayışı. Bu anlamda Türkiye, binek araçtan kamyonlara kadar Avrupa’daki global üreticilerin en büyük tedarikçilerinden birisi. Kamaz da Tataristan’ın en büyük üreticilerinden bir tanesi. Kamaz burada katalizör olursa güzel iş birlikleri çıkartabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Tataristan’da ki araçların yedek parçalarını Ankaralı sanayiler olarak üretmeye Karba Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Musa Ertunç ise Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un bu anlaşmaya çok destek verdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Minnihanov’un iki firma arasındaki işbirliği anlaşmasında bulunmasından da büyük onur duyduğunu dile getiren Ertunç, “Devlet büyüklerimiz bu işlerin arkasında durduğu zaman bizler de özel sektör olarak daha güzel işler yapabileceğimize inanıyoruz. Kendisine verdiği desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Konuşmalardan sonra işbirliği anlaşması imzalandı. Ardından Minnihanov ve beraberindeki heyet Karba Otomotiv firmasının üretim tesislerini gezerek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top