Enerji İşletme Müd.


Kurumsal yapısıyla Türkiye’nin öncü ve lider organize sanayi bölgelerinden olan Bölgemiz 2007 yılında 49 yıllığına Elektrik Dağıtım Lisansı alarak , Bölgemiz sınırlarında elektrik dağıtım faaliyetlerini yürütmektedir. Bölgemiz bu anlamda EPDK tarafından verilen Organize Sanayi Bölgesi Elektrik Dağıtım Lisansı’na ilk sahip olan organize sanayi bölgesidir.

Bölgemiz sınırları içerisindeki elektrik dağıtım faaliyetleri Bölgemiz Enerji İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Enerji İşletme Müdürlüğümüzün temel görevi; Üyelerimizin üretim yapabilmeleri için gerekli olan elektrik enerjisini ucuz, güvenilir, kesintisiz, kaliteli ve verimli bir şekilde tedarik etmek ve dağıtımını yapmaktır. Ayrıca, ilgili mevzuatlar ve lisans yükümlülükleri kapsamında Bölgemiz elektrik altyapısının işletilmesi bakım ve onarımı, Üyelerimize ihtiyaçları doğrultusunda kapasite sağlanması, akıllı aydınlatma şebekesi ve elektrik scadası-otomatik sayaç okuma sisteminin işletilmesi ve bakım onarımı, Üyelerimizin kullandığı elektrik enerjisinin satın alınması ve  faturalandırılması, enerji verimliliği çalışmalarının yürütülmesi faaliyetlerini de gerçekleştirmektedir.
SAYILARLA ENERJİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
Enerji İşletme Müdürlüğü;1(bir) Enerji İşletme Müdürü (Elektrik Elektronik Mühendisi),1(bir) Elektrik Saha Şefi (Elektrik Elektronik Mühendisi),1(bir) Enerji Sistemleri Mühendisi, 1(bir) Elektrik Saha Mühendisi (Elektrik Elektronik Mühendisi), 1(bir) Elektrik Teknikeri ve 6(altı) Elektrik Teknisyeni ile toplamda 11(on bir) personel ile 7 gün 24 saat görev yapmaktadır


Bölgemiz Elektrik Dağıtım Şebekesinin  tamamı yer altı şebekesidir. Yer altı Elektrik Dağıtım Şebekemizin büyüklüğü  476,768 km olup , kurulu gücümüz 2021 yılı itibariyle 473 MVA seviyesine ulaşmıştır. Bölgemiz Türkiye’nin en modern Elektrik Dağıtım Şebekesine sahip olup kurulan ring şebeke ile enerjinin sürekliliği sağlanmakta  , elektrik scada sistemi ile arızalara en kısa sürede müdahale edilmektedir. Kurulan otomatik sayaç ve akıllı aydınlatma şebekeleri ile Bölgemiz üyelerine  en modern şartlarda hizmet verilmektedir.
BÖLGEMİZDE KURULAN  SCADA SİSTEMİ İLE ;
Gerçek zamanlı anlık veri izlemesi yapılabilmekte,
Bölgemizdeki tüm elektrik abonelerinin enerji durumları kontrol edilebilmekte,
Alçak Gerilim seviyesine kadar uzaktan gerekli manevralar yapılabilmekte,
Geçmişe yönelik veri takip ve analiz imkânı bulunmaktadır.

AKILLI AYDINLATMA ŞEBEKESİ İLE ;
Türkiye’de ilk olarak Bölgemizde kurulan akıllı aydınlatma şebekesi ile elektrik aydınlatma şebekemizin tamamı tek tek uzaktan kontrol edilebilir , dimlenebilir ve raporlanabilir durumdadır.
Aydınlatma şebekemizde kullanılan verimli armatürler sayesinde konvansiyonel aydınlatmaya oranla %50’ye varan enerji tasarrufu gerçekleşmiştir. 
Ayrıca sosyal sorumluluk projesi olarak “Hayata Yol Ver” sloganıyla yola çıkılan proje kapsamında ambulans ve itfaiye geçişleri esnasında farkındalık yaratabilmek için ana bulvarlardaki yaklaşık 7 km hatta  armatürlerle uyarı sistemi eklenmiştir.

OTOMATİK SAYAÇ OKUMA SİSTEMİ İLE ;
Üyelerimizin elektrik sayaçları dağıtım merkezine gidilmeden merkezden okunmakta,
Faturalamaya esas sayaç verileri OSOS veri tabanında kaydedilmekte ,
Üye sayaçlarındaki arızalar sistem üzerinden tespit edilebilmekte ,
OSOS ile toplanan sayaç verileri bir yazılım vasıtası ile analiz edilmekte ,yapılan analiz sonucuna göre Reaktif Enerji Limitine yaklaşan Üyelerimize sms ve mail atılarak bilgilendirme sağlanmakta,
OSOS ile toplanan sayaç verileri web sitemiz üzerinden her bir Üyemize özel kullanıcı adı ve şifre ile paylaşılmakta,tüm Üyelerimiz sayaç verilerini güncel olarak sistem üzerinden izleyebilmektedir.

ENERJİ YÖNETİM BİRİMİ İLE ;
Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde yıllık enerji tüketimi 1000 TEP altında olan üyelerimize hizmet vermek üzere kurulan Enerji Yönetim Birimimiz, Bölgemiz içerisinde Enerji Verimliliği konusunda projeler geliştirmekte ve bu hizmetten yararlanmak isteyen üyelerimize ücretsiz olarak danışmanlık yapmaktadır.


Sinan KARAPINAR
Enerji İşletme Müdürü

Telefon : 0312 267 00 00 - 157
E-Posta : s.karapinar@aosb.org.trSOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top