27.11.2018

UKRAYNA HEYETİ ASO 1.OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Keçiören Belediyesi, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen “Türkiye-Ukrayna İlişkilerinde Stratejik Yol Haritası” isimli çalıştaya katılmak üzere ülkemize gelen Ukrayna heyeti ASO 1.OSB’yi ziyaret etti. Toplantıda iki ülke arasında yapılması planlanan işbirliği imkanları ele alındı.

ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Bölge Müdür Yardımcısı Kamil Sunal, Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sergii Svystıl, DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, Ekonomi Uzmanı İgor Guzhva, Ukrayna Gagavuz Dernekleri Başkanı Vasly Kelioglo, Kiev Belediyesi Meclis Üyesi Anna İslamova, Gazeteci Iurii Romanenko,EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ve  EkoAvrasya Ukrayna Yönetim Kurulu Başkanı Evren Damyan katılım gösterdi.

Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini geliştirmek üzere ASO 1.OSB’de düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Akdaş, Ukraynalı heyeti ağırlamaktan çok mutlu olduğunu belirterek iki ülke arasındaki ticari dostluğun gelişmesi için her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti. ASO 1.OSB’nin büyüklük, yönetim anlayışı ve fonksiyonları bakımından en kurumsal organize sanayi bölgelerinden biri olduğunu ifade eden Akdaş,”ASO 1.OSB 335 sanayi parselinde tam kapasite faaliyet gösteren 270 fabrikasıyla, 40.000 kişiye doğrudan iş ve aş imkânı sağlayan bir sanayi şehri haline gelmiştir. Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantının ülkeler arası yeni pazar fırsatlarının yaratılması ve ticari bağların güçlendirilmesinde faydalar sağlayacağını düşünüyorum.Organize Sanayi Bölgeleri olarak çok önemli tecrübelerimiz var ve bu tecrübelerimizi Ukrayna için her konuda paylaşmaya hazırız” diye konuştu.

Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sergii Svystıl ise yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin gelişmesinin kendileri için de büyük önem taşıdığını belirtti. Türkiye’de gerçekleştirecekleri temaslar neticesinde edinecekleri bilgi ve tecrübelerle iki ülke ilişkilerine katkıda bulunmayı arzu ettiklerinin altını çizen konuk Başkan Yardımcısı,”Türkiye, sanayileşme alanında her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu noktada ASO 1.OSB’nin yapmış olduğu ihracat ile ülke ekonomisine çok büyük bir katkı yaptığını biliyoruz. Ukrayna’da yeni bir sanayi bölgesi kurmak için çalışmalara başladık. Bu çalışmalarımızda Türk yatırımcıları da yanımızda görmek istiyoruz. “diye konuştu.

 

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top