20.11.2018

TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ (TUSAŞ) YÖNETİCİLERİ ASO 1.OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve beraberindeki heyet, ASO 1. OSB’yi ziyaret ederek bölgede yer alan ASO Teknik Koleji, ASOSEM ve Model Fabrika’nın eğitim ve uygulama atölyelerini gezerek incelemelerde bulundu.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, Genel Müdür Temel Kotil, Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Çelik, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektör Temsilcisi Prof.Dr. Mustafa Balcı, ASO 1.OSB Başkan Vekili Mustafa Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ve Bölgede yer alan okulların yöneticileri katıldı. Ziyarette, TUSAŞ yöneticilerine ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek tarafından ASO 1.OSB’nin eğitim faaliyetleri hakkında brifing verildi.

ASO 1.OSB’de gerçekleştirilen toplantıda, ASO Teknik Koleji’nden mezun olan gençlere TUSAŞ’ta istihdam alanlarının sunulması, Havacılık sektörünün OSB’lerden beklentileri, savunma sanayimizin yurtiçi kabiliyetlerinin arttırılması, savunma ve havacılık sektörüne ayrılan kaynakların %100 yerli üreticiye yönlendirilmesi, Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin yapısı,  istihdamın gelişmesi, verimlilik ve rekabet gücünün artırılması, sanayide havacılık ve uzay sanayisinin önemine dair farkındalığı artırma gibi konu başlıkları ele alındı.

 “Ankara TAI’nin önderliğinde çok büyük mesafe aldı”

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASO Başkanı Özdebir, Başkent’in gururu savunma ve uzay sanayii ile ilgili olarak “ASO 1.OSB’de uçak parçası üreten firmalarımız var. Sivil havacılıkta kullanılan bütün yolcu uçaklarında, hangi marka olursa olsun, Ankara’da üretilmiş bir parça mutlaka bulunur” diye konuştu.

Türkiye’de havacılık sektörünün TAI ile başladığını belirten Başkan Özdebir,” Bugün Ankara’da artık birçok firma dünyadaki uçan her türlü araç için parça üretiyor. Artık bunların tasarımına da başladık ve bunların içerisinde sistem montajları dâhil olmak üzere yapmaya da başladık. Bu konuda Ankara TAI’nin önderliğinde çok büyük mesafe aldı. Şu anda havacılık sektörü Türkiye’de gelişen bir sektör. Bununla birlikte hemen TAI’nin yanında 7 milyon m2’lik bir Havacılık ve Uzay İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Savunma Sanayi Başkanlığımızla beraber, TAI’nin kanatları altında organize sanayi bölgesi de büyüyecek, inşallah dünya için, ülkemiz için ve kendimiz için de özgün uçağımız dâhil olmak üzere üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ASO 1.OSB Başkanı Niyaz Akdaş ise konuklara Bölge hakkında detaylı bilgiler verdi.ASO 1.OSB’nin, Ankara’nın ve Türkiye'nin önemli sanayi bölgeleri arasında yer aldığını ifade eden Akdaş, bölgede faal olan 320 firma bünyesinde 40 binden fazla kişinin çalıştığını dile getirdi..

  “TUSAŞ ve ASO’nun kurumsal kimliklerini bir araya getirerek güzel bir sinerji yakalayacağımızı düşünüyoruz”

TUSAŞ olarak uçak tasarımı, uçak üretimi ve uçak montajı yapabilecek öğrenci yetiştirmek için yakın zamanda bir okul açılacağını belirten TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil,” ASO 1.OSB’de yürütülen eğitim faaliyetlerinden çok etkilendik. Yakın zamanda sektörümüze kalifiye eleman yetiştirmeyi hedefleyen bir lise açmayı planlıyoruz. ASO öncülüğünde sizlerle bir çalışma grubu oluşturmak istiyoruz. Alanında uzman kişilerden seçilecek bu çalışma grubunda eğitim faaliyetlerinden, mesleki yeterlilik sınavlarına, üretimden, ASO Teknik Koleji’nde okuyan öğrencilerimizin istihdamına kadar hep birlikte ülkemizin çıkarına olacak bir çalışma yapmak istiyoruz. TUSAŞ ve ASO’nun kurumsal kimliklerini bir araya getirerek güzel bir sinerji yakalayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Program, Bölgede yer alan ASO Teknik Koleji, ASOSEM ve Model Fabrika’nın derslik, atölye ve uygulama alanlarının detaylı bir şekilde gezilmesiyle sona erdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top