27.10.2020

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN YÖNETİCİLERİ ASO 1.OSB’DE BİR ARAYA GELDİ

ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, Bölge Müdür Yardımcısı Kamil Sunal, ASOSEM Müdürü Ruhi Kılıç, Ostim OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, ASO 2.ve 3.OSB, Başkent OSB ve Aksaray OSB’den gelen yöneticiler ve eğitim merkezlerinin idarecileri katıldı.

Toplantıda, mesleki teknik eğitimde OSB’lerde yer alan okulların rolü,  mesleki eğitimden sanayi sektörünün beklentileri, Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin yapısı, Üniversite-Sanayi İşbirliği, mesleki teknik eğit gören öğrencilerin ülkemizin üretimine ve istihdamına katkıları konuları ele alındı.

Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, konuklara ASO 1. OSB’nin eğitim faaliyetleri, Bölgede üretilen ürünler, çalışan sayıları ve ihracat rakamları hakkında bilgilendirmede bulundu. ASO 1.OSB’nin sektörel çeşitlilik ve üretilen ürün zenginliği açısından ülkemizin sayılı OSB’leri arasında yer aldığını dile getiren Çalık,” Bölgemiz 1990 yılında faaliyete başladı. Şuan 331 işletmemiz burada üretim yapıyor. Bölgemiz içerisinde yer alan ASO Teknik Koleji, Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi, Hacettepe Ankara Sanayi Odası 1. OSB Meslek Yüksekokulu, ASO 1.OSB Anaokulu, ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASOSEM) ve Model Fabrika projesi ile ülkemizin ve bölge sanayicilerimizin nitelikli ve donanımlı çalışanlara olan ihtiyacını karşılamak amacıyla eleman yetiştiriyoruz. Amacımız işverenlerimizin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamalarına yardımcı olmak ve istihdam sağlamak.”diye konuştu.

ASO Sürekli Eğitim Merkezinin faaliyetleri hakkında bilgiler veren Çalık,” ASOSEM Türk sanayisine ve eğitim sistemine önemli katkılar sağlayacak bir proje.Merkezimiz İmalat sanayi başta olmak üzere üretim ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yeni ve gelişen teknolojiye uyum sağlayacak nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması için mesleki ve teknik eğitim vermektedir. Eğitim Merkezinde düzenlenecek eğitimler sektörün ihtiyaçları ve MYK yeterlilikleri doğrultusunda özgün müfredat programları ile nitelikli işgücü kazandıracak kurslar yapılmaktadır. Kasım ayı itibariyle 4.Dönem Meslek Edindirme Kurslarımız başlıyor. Merkezimizin kapıları tüm OSB’lerimize açık. Bölgemizin eğitim imkânlarından faydalanabilmeniz amacıyla her türlü bilgi ve veriyi sizlerle paylaşmaya hazırız” dedi.

Merkezde yürütülen çalışmalar ve eğitim faaliyetlerine ilişkin bir sunum gerçekleştiren ASOSEM Müdürü Ruhi Kılıç MEGIP projesi kapsamında eğitimlere katılan kursiyerlerin geldikleri her gün için 89 TL cep harçlığı aldığını söyledi. Kılıç,” Eğitim sonunda MYK belgesini de edinerek, işyerine kursiyerlerimizi teslim ediyoruz. Adeta firmalarımızın aldığı her elemanın becerisini, yaklaşık 5 yıla yakın bir tecrübeye ulaştırıp, sonra firmaya teslim ediyoruz. Ayrıca meslek edindirme dışında, isteyen firmalarımıza, onlara uygun esnek saatlerde, mevcut ekiplerine meslek geliştirme kursları düzenliyoruz” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren davetliler ise ASO 1.OSB’de yürütülen eğitim faaliyetlerinden çok etkilendiklerini belirterek, her türlü iş birliğine hazır olduklarını ifade ettiler.

Programın sonunda ASOSEM’in derslik, atölye ve uygulama alanları gezildi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top