23.01.2020

“KOBİ’lerde Enerji Verimli Elektrik Motorlarının Kullanımının Teşvik Edilmesi Projesi” (TEVMOT) Bilgilendirme Toplantısı ASO 1.OSB’ de gerçekleştirildi.

Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) finansal desteği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi Projesi (TEVMOT) bilgilendirme toplantısı ASO 1.OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya,  ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Verimlilik Genel Müdürlüğü Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Dr. Mustafa Kemal Akgül,Bölge Müdür Yardımcısı Kamil Sunal,TEVMOT Projesinin Uluslararası Teknik Danışmanı Eric Gudbjerg, TEVMOT Proje Müdürü Mustafa Salman,KOSGEB İşletme Geliştirme Müdürü Hasan Akgümüş,Proje Uzmanı Dr. Asuman Sönmez ve bölgede yer alan çok sayıda sanayici katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Türkiye’de net elektrik tüketiminin %47,2‘sinin sanayi kesimince tüketilmekte olduğunu ve sanayide kullanılan elektriğin %70’den fazlasının elektrik motorlarından kaynaklanmakta olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında ülkemizin toplam net elektrik tüketiminin yaklaşık %35’inin imalat sanayi faaliyetlerindeki elektrik motorlarınca tüketilmekte olduğunu ifade eden Çalık,” Sanayide kullanılmakta olan 3.783.694 adet 7,5kW ve üzeri AC elektrik motorunun enerji verimli motorlarla değiştirilerek, yılda yaklaşık 34 Milyar kWh elektrik tasarrufu karşılığında ekonomimize yaklaşık 8,5 milyar TL katkı sağlayacak bir dönüşümün başlangıcının yapılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına olanak sağlayacak bu proje beni ve sanayicilerimizi heyecanlandırmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın ifade ettiği gibi; (TEVMOT) Projesi; Gebze, İzmir Kemalpaşa, Antalya, Uşak, Adana Hacı Sabancı, Bursa ve Bölgemiz ile birlikte toplam 7 OSB’de pilot uygulama olarak başlayacak ve Bölgemiz her zaman ilkleri gerçekleştiren bir OSB olarak Bakanlığımızın TEVMOT projesinde Protokol imzalayacağı “İlk OSB” olacaktır. Söz konusu proje ile işletmelerimizin, Bölgemizin ve ülkemizin daha verimli üretimler yapması ve büyümemizin hızla gerçekleşmesi dileklerimle projede emeği geçen tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyor ve projemizin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Dr. Mustafa Kemal Akgül, katılımcılara projenin işleyişi ve sanayiye faydalarına ilişkin bilgiler verdi. TEVMOT Projesi kapsamında sanayide elektrik motorlarının verimliliğiyle ilgili farkındalık oluşturmak ve firmaları harekete geçirmek istediklerini belirten Akgül, sanayide enerji tasarrufuyla firmaların rekabet gücünün artırılacağını dile getirdi.

TEVMOT Projesinin Uluslararası Teknik Danışmanı Eric Gudbjerg ise katılımcılara motor denetimi/ değişimi süreci hakkında bilgiler vererek, motor değişimi konusundaki dünya örneklerinden bahsetti.

Konuşmaların ardından TEVMOT Proje Müdürü Mustafa Salman, KOSGEB İşletme Geliştirme Müdürü Hasan Akgümüş, Proje Uzmanı Dr. Asuman Sönmez katılımcılara birer sunum gerçekleştirerek TEVMOT Projesi hakkında katılımcıların merak ettiği soruları yanıtladılar.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top