29.11.2019

KAZAKİSTAN’DAN YATIRIM DAVETİ

Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly Kazakistan’daki yatırım imkanlarını anlatmak üzere ASO 1.OSB’yi ziyaret etti ve Bölge sanayicilerle bir araya geldi.

Başkan Niyazi Akdaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete Saparbekuly’in yanı sıra Bölge Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Müdür Yardımcısı Kamil Sunal ve Bölgede üretim yapan işletmelerin temsilcileri katıldı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile Başkan Niyazi Akdaş, dost ve kardeş ülke Kazakistan’ı ağırlamaktan kendilerine mutluluk verdiğini ifade etti. Kazakistan ile her alanda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını dile getiren Başkan Akdaş,’’ Türkiye ile Kazakistan firmaları arasında olan çok önemli projeler yürütülüyor. Ülkeler arası bu büyük işbirliklerinin yanı sıra iş adamlarımızın da üretime yönelik işbirliği yapması her iki ülke için çok önemli. Gerek ülke olarak gerekse de Organize Sanayi Bölgeleri olarak çok önemli tecrübelerimiz var ve bu tecrübelerimizi büyüyen Kazakistan için her konuda paylaşmaya hazırız ” diye konuştu.

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise yaptığı konuşmada Türkiye ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Türkiye’nin kendileri için önemli bir stratejik ortak olduğunu ifade eden Büyükelçi Abzal Saparbekuly, “Kazakistan’da bin 600’e yakın Türk şirketi faaliyet göstermektedir. Ülkemiz, Çin, Rusya ve Orta Asya pazarına açılan önemli bir kapı. Şu anda 2 milyarı aşmış bir ticaret hacmimiz var. Ticaret hacmini daha yüksek rakamlara çıkarmak için projeler üretiyoruz. Bu konuda da sizlerin tecrübelerinden faydalanıp, birlikte çalışmak istiyoruz. Türkiye-Kazakistan arasında ciddi bir yatırım potansiyeli var. Bu yatırım fırsatlarından yararlanmak için Türk iş adamalarını ülkemize davet ediyoruz” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top