ASO 54. YIL ÖDÜL TÖRENİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bulunan Millet Kongre Merkezi’nde düzenlenen ASO 54. Yıl ödül töreninde 54 başarılı firmaya ihracat, kurumlar-gelir vergisi,   AR-GE merkezi- patent, yaratılan katma değer ve istihdam özel ödülü olmak üzere 5 kategoride ödüller verildi. 

Ödül törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, Ekonomi eski Bakanı ve ASO şeref üyesi Zafer Çağlayan, Ankara Valisi Ercan Topaca, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ASO Meclis Başkanı Bora Aynagöz, milletvekilleri, bürokratlar, iş dünyası temsilcileri, ASO yönetim kurulu üyeleri, ASO meclis ve komite üyeleri ve çok sayıda sanayici katıldı.

Ödül törenin açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’nin belirlenen ekonomik hedeflere ulaşması için orta teknoloji tuzağından sıyrılarak yüksek teknolojiye sıçraması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de bu sıçramaya öncülük edebilecek en önemli ilimiz Ankara’dır. Ankara’nın ileri teknoloji üssü olarak ilan edilmesi ve kamusal politikaların buna göre hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Ankara ileri teknoloji üssü olarak ilan edilmeli”

Özdebir, Türkiye ekonomisinin büyümesinin sürdürülebilir olması açısından ileri teknolojinin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin belirlenen ekonomik hedeflere ulaşması ve hatta bekası için öncelikle şu anda içinde bulunduğu orta teknoloji tuzağından sıyrılarak yüksek teknolojiye sıçraması gerekmektedir. Türkiye’de bu sıçramaya öncülük edebilecek en önemli ilimiz Ankara’dır. İstanbul’un finans ve hizmet üssü olma yolunda yürüdüğü bir dönemde Ankara’nın ileri teknoloji üssü olarak ilan edilmesi ve kamusal politikaların buna göre hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugün Ankara, ileri teknolojili patent-faydalı model başvurularının yüzde 14’ünü gerçekleştirmiştir. Ar-Ge yapan üreticilerin yüzde 15’i, yüksek teknoloji üretiminin yüzde 20’si, Ar-Ge mühendislerinin yüzde 28’i Ankara’dadır. İleri teknoloji yatırımlarının yüzde 30’una Ankara ev sahipliği yapmaktadır. Ankara’nın bu potansiyelinin kullanılması, harekete geçirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden Ankara’nın ileri teknoloji üssü olarak ilan edilmesi yalnızca Ankara için değil tüm Türkiye açısından önemlidir.”

Teknolojinin yurt sathına yayılmasını sağlayacak en önemli aracın imalat sanayisi olduğunu vurgulayan Özdebir, bu yıl ödüle layık görülen firmalar arasında patent alan şirketlerin de bulunduğunu söyledi. 

Özdebir, Türkiye’nin patent sayısının artırılması gerektiğini belirterek, “Burada hem firmalarımıza hem kamuya hem de üniversitelerimize düşen çok büyük görevler var. Bunu artırmak için hep birlikte çalışmalıyız” diye konuştu. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyasından yetişmiş bir cumhurbaşkanının kendileri için büyük bir şans olduğuna işaret ederek, sadece 2017’de 3 büyük projenin hayata geçirildiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde başlatılan istihdam seferberliğiyle istihdamı 1,5 milyon kişi artırdıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, hükümetle birlikte hayata geçirdikleri projelerin KOBİ’lere “can suyu” olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, bankalarla kredi faizleri konusunda yıllık yüzde 9,90’da anlaştıklarını ve bugüne kadar ticari kredilere uygulanmış en düşük faizi hayata geçirdiklerini ifade ederek, hükümetin, KOSGEB aracılığıyla 3 yıl vadeli ve faizsiz olarak, 50 bin lira işletme kredisi imkanı sağladığını, söz konusu projelerden Türkiye çapında 653 bin firmanın istifade ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Türkiye, Afrin’de Kürtlere karşı değil, oradaki terör örgütüne karşı mücadele etmektedir. Çok yakında görülecektir ki terör örgütünün baskısı ortadan kalktığında, bize en büyük teşekkür Afrin’deki Kürt, Arap ve Türkmen kardeşlerimizden gelecektir” dedi.

“ANKARA, SANAYİNİN VE TİCARETİN DE MERKEZ ŞEHİRLERİNDEN BİRİDİR”

Ankara’nın sadece idari başkent olmadığını, aynı zamanda sanayinin ve ticaretin de merkez şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’nın sonradan başkent ilan edilmiş şehirler gibi sadece bürokratik kuruluşlardan ve onların destek unsurlarından ibaret olmadığını, en başından itibaren, sanayide, ticarette, tarımda, eğitimde, kültür ve sanatta iddia sahibi bir şehir olduğunu ispat ettiğini belirtti.

Ankara il sınırları içinde faaliyet gösteren 13 organize sanayi bölgesinin, üretimin her alanında Türkiye’ye ve dünyaya hizmet verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’nın özellikle savunma sanayiinde iyi bir damar yakaladığını kaydetti.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir tarafından 54 ödül sahiplerine takdim edildi.

Daha sonra ASO Teknik Koleji öğrencileri ile ASO Başkanı Nurettin Özdebir öğrencilerin yaptığı satranç takımını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye ettiler.