ANKARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ VE AKADEMİSYENLERİ ASO 1.OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve Akıllı Sistemler Teknoloji Uygulama Araştırma Merkezi (ASTAM) organizatörlüğünde, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, Ankara Üniversitesi akademisyenleri ve Ankara’da bulunan  Sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, Üniversite-Sanayi İşbirliğini kuvvetlendirmek amacıyla Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.

Toplantının ev sahipliğini yapan ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş,Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgeleri arasında yer alan ASO 1.OSB’nin 333 sanayi parselinde tam kapasite faaliyet gösteren fabrikaları ve 40.000 kişinin çalıştığı bir sanayi şehri olduğunu kaydetti.

ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşu, avantajları ve genişleme sahasıyla ilgili detaylı bilgiler veren Başkan Niyazi Akdaş,” ASO 1. OSB Yönetim Kurulu olarak bölge sanayisinin gelişimini sağlamak amacıyla var gücüyle çalıştıklarını söyledi. Başkan Akdaş,” Bugün 6 ayrı kısımda, 1000 hektarlık alan üzerinde faaliyet göstersek de 1000 hektar daha büyüyoruz. Bölge idaresi olarak, yakın zamanda bitireceğimiz üretim kampüslerinin 7. kısmını da sanayi yatırımcılarının hizmetine sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Burada verimli tarım alanlarına dokunmadan, kayalar kırılıp, dağlar, tepeler düzlenerek sağlam zeminli sanayi parselleri üretilecek. Ülkemizin kalkınması ve ekonomik büyümesinde önemli katkısı olan organize sanayi bölgelerinin yaygınlaştırılması bizler için büyük önem taşımaktadır ”diye konuştu.

Bölge’de yürütülen eğitim faaliyetleri hakkında bilgiler veren Akdaş,”Bölge Yönetimi olarak, mesleki ve teknik eğitime büyük  önem veriyoruz. Bünyemizde faaliyet gösteren ASO Teknik Koleji, Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ve OSB Anaokulu’nda yaklaşık 2800 öğrencimiz eğitim görmektedir. Amacımız, sanayicinin, nitelikli, donanımlı çalışanlara olan ihtiyacını karşılamak.Bölge İdaresi olarak sanayi ve teknoloji eğitimini bölgemizde gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Yaptığımız araştırmalarda sanayicimizin en fazla nitelikli personele ihtiyacı olduğunu gördük bu nedenle üniversite- sanayi işbirliği bizim olmazsa olmazlarımız arasında. Ankara Üniversitesi ile yapacağımız işbirliği sanayicilerimize büyük avantaj sağlayacak ”diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ise yaptığı konuşmada toplumun can damarı olan sivil toplum kuruluşlarının Türkiye'de önemlerinin giderek arttığını vurguladı. ASO 1.OSB’de yer alan eğitim faaliyetlerini yakından takip ettiğini ifade eden İbiş, sektör  temsilcileri ile akademisyenlerin daha fazla bir araya gelerek problemleri ve çözümlerini doğrudan tartışıp, yeni projeler geliştirmeleri hedeflediklerini söyledi.

Tüsiav Başkanı Veli Sarıtoprak da Akıllı Sistemler Teknoloji Uygulama Araştırma Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Merkezin bilimsel araştırmalar yaparak, bu konuda etkinlik gösteren kamu, sanayi ve özel sektör firmalarına danışmanlık desteği verip gerekli uzmanların yetiştirilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

 Konuşmaların ardından akademisyenler, Bölgede yer alan Akdaş Döküm ve ASO Teknik Koleji’ni ziyaret etti.