KALİTE ÇEMBERİ VE KAİZEN ÖDÜL TÖRENİ ASO 1.OSB’NİN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

KalDer Ankara Şubesi tarafından her sene verilmekte olan Kalite Çemberi ve Kaizen ödülleri sahiplerini buldu. ASO 1.OSB Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreni, Ankara Bandosu ekibinin gösterisi ve katılan ekiplerin coşkusuyla heyecanlı dakikalara sahne oldu. 2008 yılından itibaren verilen Kalite Çemberi Ödülü’nü Kordsa’dan iki ekip almaya hak kazandı. Bu yıl altıncı kez verilen Kaizen Ödülleri ise, Gamak Makine, Hema Endüstri, Progıda ve Yünsa ekiplerine gitti. Bu yıl ilk defa saha çalışanları tarafından yapılan sunumlar, sunum tekniği ve ekip katılımı açısından değerlendirilip ödüllendirildi.

Kalite Çemberi ve Kaizen Ödüllerine bu yıl 9 ekip başvurdu ve 9’u da sahaya kaldı. Ödül için Gamak Makine, Hema Endüstri, Progıda, Yünsa, TAİ ve Teksan’dan ekipler yarıştı.

Törenin açılış konuşmasını yapan ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Durukan,” ASO 1.OSB Müdürlüğü olarak benzer alanlarda faaliyet gösterdiğimiz sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğini önemsiyoruz. Bu sayede Ankara’nın ekonomik hayatına değer katmaya çalışıyoruz.Bu yılki iş birliklerimizden birini Türkiye Kalite Derneği’yle (KalDer) yaptık. KalDer’in 20 yıldır düzenlediği Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansını bu yıl Bölgemiz ev sahipliğinde gerçekleştiririyoruz.Katma değer yaratan ekip çalışmalarının yer aldığı bu konferansın, şirketlerin kalite altyapılarını geliştirerek rekabet avantajı sağlamadaki rolünü önemsiyoruz. Ankara, başkentimiz olmasına rağmen rekabette hep bir şeyler kaybediyor. İş dünyası olarak bunun önüne geçebilmek için çalışmalar yapıyoruz. Her şeyden önce bölgemizde bulunan şirketlerin üretim ve yönetim kalitesi anlayışını içselleştirmesi gerekiyor. Küçük küçük başladıkları kalite iyileştirme faaliyetlerinin önemini azımsamamaları gerekiyor. KalDer’le yaptığımız iş birliği sonucunda bölgemizde üretim yapan firmalarda, katma değer yaratan, üretim içi kayıpları ve maliyetleri azaltan ekip çalışmaları konusunda farkındalık yaratmayı, kalite iyileştirme süreçlerini uygulayan firmalara da destek olmayı arzuluyoruz”diye konuştu.

Ödül Töreni’nde konuşma yapan KalDer Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Malik Aviral; “Bu ödülü kurgularken düşündüğümüz amaç, Türkiye genelinde problem çözme tekniklerinin kullanıldığı, kuruma değer katan ekip çalışmalarının örnek teşkil etmesini sağlamak ve çalışanların kalite gelişimine katkılarını ödüllendirmekti. KalDer olarak kurumlar içinde ekip olarak çalışmayı özendirmeyi, bireysel hedefler kadar ekip hedeflerinin de konuşulduğu bir kurum kültürü yaratmayı önemsiyoruz. Ekip olarak çalışabilme disiplini edinebilmek, ekibin kendi hedeflerini koyabilmesi ve bu hedeflere doğru ilerleyebilmesi hem kurumlar için hem de ekip üyeleri için de çok değerli bir kazanım sağlamaktadır.” dedi.

Ekipler, ödüllerini KalDer Ankara Şubesi tarafından 11 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen 20. Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’nda, KalDer, KalDer Ankara Şubesi ve ASO 1.OSB Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanlarının elinden aldılar.

Kalite Çemberi Ödülü’ne Layık Görülen Ekipler:

  • Kordsa, Grup Flex Kalite Çemberi Ekibi
  • Kordsa, Grup İp Koptu Kalite Çemberi Ekibi

Kaizen Ödülü’ne Layık Görülen Ekipler:

  • Gamak Makine, Mil Hattında Verimlilik Kaizen Ekibi
  • Hema Endüstri, Yıldız Kaizen Ekibi
  • Progıda, Lazer Cleaners Kaizen Ekibi
  • Yünsa, Haşıl Prosesinin Optimizasyonu Kaizen Ekibi